Jutro pogrzeb śp.Jadwigi Kaczyńskiej z pokolenia II RP, pokolenia naprawdę wolnego! Niepodległość -owoc Powstania Styczniowego

Kraj

Zachowując wszelkie należne proporcje oraz szacunek dla bohaterskich wyczynów, krwawego trudu naszych przodków sprzed 150 lat oczyma wyobrażni widzę jak jutro na ulicach Warszawy zapanuje znów nastrój jakże bliski wydarzeniom z lat 1860-1863.
Co prawda raczej nie grozi nam branka ze strony ekipy D. Tuska?!
Siemoniak nie wyda rozkazu ostrzału tłumu kartaczami, a Komorowski nie pośle Nałęcza z nahajką na czele kozackiej sotni!?!(te znaki ? na wszelki wypadek, bo nigdy nic nie wiadomo!)
Mimo to ileż paraleli można dostrzec w zachowaniu tej koalicji oraz sprzyjającej jej warszawki z tamtymi carskimi oraz wspierającymi zaborcę neofitami.
Tysiące ludzi, mimo zimna i trudnych warunków na drogach planuje przyjazd do stolicy, aby uczestniczyć w ostatniej drodze śp Jadwigi Kaczyńskiej z niezniszczalnego niemal pokolenia naszych dziadków i rodziców, z pokolenia II RP, z pokolenia Prawdziwie Wolnej Polski.
Typowa Matka Polka!
Nie zdążyła nacieszyć się młodością a już rzucona jak setki tysiące jej rówieśników na obronę, na szaniec Ojczyzny.
Zanim zasmakowała nastoletności już musiała stać się dorosłą!
Gdy dziś jej rówieśniczki beztrosko imrezkują, klikają, odbieraja sms i emaile ONA jak wiele jej podobnych polskich dziewczyn odbierała i przenosiła konspiracyjną pocztę o różnym znaczeniu dla Polskiego Państwa Podziemnego.
Odbierała rannych chłopców niewiele od niej starszych, opiekowała się nimi jako sanitariuszka!
Ba!
Niejednokrotnie była przy nich, gdy kończyli swe młode życie z powodu ciężkich ran postrzałowych, zakażeń czy po prostu z braku podstawowych leków czy środków opatrunkowych!
I to dla NIEJ właśnie jutro przyjadą tysiące ludzi, aby w ten mrożny styczniowy dzień pożegnać zwyczajną, ale i nie zwyczajną Polkę.
I dzień jakże inny, niezwyczajny, bo rocznicowy! przypominający nam zryw i krwawe walki tych, którym także zawdzięczamy naszą Niepodległość uzyskaną w listopadzie 1918!
Bez Powstania Styczniowego by jej nie było!
I doskonale zdawał sobie z tego sprawę nie tylko Naczelnik, Marszałek Józef Piłsudski, syn powstańca.
I dlatego już cyt.:
" 21 stycznia 1919 roku Józef Piłsudski wydał rozkaz specjalny, na mocy którego weterani powstania styczniowego uzyskali uprawnienia żołnierzy Wojska Polskiego[39]. Mieli prawo do stałej pensji państwowej, noszenia specjalnych fioletowych mundurów i cieszyli się szczególnym szacunkiem społecznym[40]. Rozpoznawano ich wtedy na ulicy po czapkach rogatywkach ozdabianych srebrnym orłem lub biało-czerwoną kokardą, która podczas walk stała się ich najbardziej typowym atrybutem. Specjalna komisja przyznała w grudniu 1919 prawa weteranów 3644 osobom. Na warszawskiej Pradze uruchomiono dla nich specjalne, wzorowo prowadzone, schronisko św. Teresy. Sześćdziesiąt lat po wybuchu powstania żyło jeszcze 1970 weteranów, a w 1924 – 1791. Przed 70. rocznicą wybuchu powstania wszystkim żyjącym jeszcze wówczas 365 weteranom przyznany został ustanowiony w 1930 Krzyż Niepodległości; 22 stycznia 1933 podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy żyło ich jeszcze 258, a w 1938 już tylko 52; w obchodzonych wówczas uroczystościach 75. rocznicy powstania wzięło bezpośredni udział szesnastu z nich, a głos w ich imieniu zabrał Mamert Vandalli[41]. Najdłużej żyjącym weteranem był Feliks Bartczuk, który zmarł w 1946. Innym znanym weteranem powstania był radomszczanin Telesfor Mickiewicz, który zmarł w 1935 r."

pzdr

10
Średnio: 10 (11 votes)
portret użytkownika anitra

Lekcja historii.

Ale młodzi o tym nie wiedzą, zostali nauczeni że teraz liczy się grill, zabawa lub inne party, a martyrologia jest nie cool!
PO-paprana "profesura" nie pozwala na budzenie świadomości pokoleniowej, a nuż młodzi gniewni pogonią rusobobów i germanofilów a tu nie ma gdzie uciekać, i co wtedy? 
__________________________________________________
Życie jest jak koszulka niemowlęcia: krótkie i zasrane. (klasyk) http://www.youtube.com/watch?v=-YGS9vhmFS0

anitra!,jedna z funkcjonariuszek czerskiego neokominternu cos

tam babuliła o rzekomej drętwocie tego powstańczego przekazu. Ale w jej wypowiedzi bardziej czuje strach niż troskę! a to oznacza, że mimo niewielkich środków mówimy coraz głośniej! i co ważne to dociera!
pzdr

babuliła ,babuliła...

gość z drogi

oj strach ich obleciał....i Dobrze...TAK ma być....

pozdrowienia z 10

portret użytkownika krab

Gdy przychodzi ten czas

gdy chowamy Matkę Ojca , to nic się nie liczy gdy ceremonia się toczy to do oczu prą łzy człowiek słyszy nie wiedząc co się dzieje i to mija i nie ma już nic jak dawniej, Mamo Tato te słowa zmieniają znaczenie na zawsze.

  Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju.
Amen.

Wieczorna Uroczystość pod Krzyżem Traugutta

Na pewno pojawią się doskonałe relacje, ja tylko powiem, że patrzenie na twarze tam obecnych - to uczta. Twarze uśmiechnięte, pełne miłości do Tych, którym zawdzięczamy Niepodległość. Pełne nieuchwytnego wyrazu szlachetnej radości.

No - i konie! Ponieważ one też brały udział w Uroczystości - w rekonstrukcji potyczki powstańczej.

GPS turystyczny

To będzie na pewno uroczysty, patriotyczny wiec !

Oby obyło się bez prowokacji policyjnych ale mam nadzieję, że odpowiednie "czynniki" odpowiednio o to zadbały.

Proszę o zapalenie światełka i w moim imieniu.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie

gość z drogi

Matka,Mamusia,Mateńka.. Mamus.i wiele wiele jeszcze słow określających

Tą Jedną,Jedyną ....

wyrazy współczucia dla Pana prezesa ,Wnuczki,Bliskich i Przyjaciół

piękny przekaz z pogrzebu

gość z drogi

podziękowania dla Jego Ekselencji Biskupa Drohiczyńskiego

piekne słowa o Matce Polce...

ukłony...

Matka już spotkała się ze swym Synem a naszym śp Prezydentem....

Ukłony dla Wszystkich biorących udział w uroczystości pożegnania MatkiPolki ,Matki Prezydenta i b,Premiera Polski...

szanowny Prezesie

gość z drogi

piękny dałeś przykład wychowania przez Matkę Polkę,Matkę skromną jak sam przed chwilką powiedziałeś...i i "jej śmiech pogodny,Dobry...i mimo twardych zasad,była miła ,ujmującą do końca swych dni....

a przecież była Matką Bolesną.....

Prezesie ,taką zapamiętamy Matkę dwu wielkich Synów...jesteśmy z Tobą ,z Wnuczką pani Jadwigi,z Rodziną...z Przyjaciółmi

pięknie zabrzmiały słowa ulubionej Modlitwy Pani Jadwigi...