Krwawa Niedziela

Kraj

Krwawa Niedziela - Ustawy, protesty,strzelanie, bezkarność.

W brytyjskim zaborze części irlandzkiej wyspy w tzw. Irlandii Północnej w mieście Derry doszło do masakry ludzi. To było dawno temu w 1972 .Istnieją jednak pewne analogie do.... obecnej Polski dziś i tamtej z 81'.
Ciągle zastanawiam się
JAKA TO IRLANDIĘ CHCIAŁ NAM ZROBIĆ obywatel D.T.
Wątpliwości i podobieństw jest sporo – od położenia ekonomicznego kraju na łopatki po rozruchy i strzelaniny rządzących do cywilów.
Wg Wiki „Krwawa niedziela (ang. Bloody Sunday, irl. Domhnach na Fola)
– określenie wydarzeń, z 30 stycznia 1972 roku, kiedy to w Derry w Irlandii Północnej żołnierze brytyjscy z 1 Regimentu Spadochroniarzy zabili 13 uczestników pokojowego marszu protestacyjnego (czternasty zmarł wkrótce potem w wyniku odniesionych ran)
przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm oraz przeciwko zakazowi organizowania demonstracji i zgromadzeń publicznych
(….)
Do stycznia 1972 unionistyczny rząd Irlandii Północnej we współpracy z władzami brytyjskimi prowadził politykę opartą na zwiększaniu obecności militarnej na terenie kraju. Policja ulsterska została ponownie wyposażona w broń, a także otrzymała zezwolenie na internowanie każdego obywatela podejrzanego o terroryzm.
Na początku 1972 roku Northern Ireland Civil Rights Association zaplanowało, pomimo panującego zakazu, publiczną manifestację przeciwko internowaniu.
30 stycznia mieszkańcy katolickiej dzielnicy Derry, Bogside, wyszli na ulicę w przeszło ośmiotysięcznym marszu. Przewodzili im katoliccy działacze na rzecz praw obywatelskich, na czele z członkiem parlamentu Ivanem Cooperem. Władze znały planowaną trasę marszu i postanowiły powstrzymać demonstrantów przed wejściem na plac ratuszowy (ang. Guildhall Square). Żołnierze brytyjskich oddziałów spadochronowych użyli armatek wodnych oraz gazu łzawiącego w celu rozpędzenia manifestantów, co rozemocjonowało tłum. Po kilku minutach na miejsce przyjechało dodatkowe osiem samochodów pancernych z żołnierzami.
Żołnierze otoczyli demonstrantów. Padły strzały. Po kolejnej salwie tłum wpadł w panikę. W wyniku nieoczekiwanej strzelaniny zginęło 13 protestujących, zaś 16 odniosło rany.”

„Nearly 50 children lost a parent in the killings, while the families of some of those killed had to quit jobs, or move house because the British Army wrongly claimed that those killed had been members of the IRA shooting at soldiers.”
– czyli : prawie 50 dzieci straciło swych rodziców w strzelaninie, rodziny niektórych zastrzelonych straciło prace lub domy ponieważ Brytyjska Armia błędnie oskarżyła ich jakoby byli członkami IRA strzelającymi do żołnierzy.

Bono ( ale nie tylko oni poruszyli te tragedie) ze swoim zespołem nagrali w tym temacie piosenkę

http://www.youtube.com/watch?v=CqmKbhIcTn0

której słowa po angielsku i po polsku można łatwo znaleźć tu:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,paramore,sunday_...
„ Nie mogę uwierzyć w dzisiejsze wiadomości
och, nie mogę zamknąć oczu
i odpędzić tego od siebie
jak długo...
jak długo musimy śpiewać tę piosenkę?
jak długo, jak długo...
tej nocy... możemy się zjednoczyć
tej nocy...

potłuczone butelki pod dziecięcymi stopami
ciała rozrzucone w ślepym zaułku
ale ja nie dam posłuchu nawoływaniom do walki
które przypierają mnie
przypierają mnie plecami do muru

niedziela, krwawa niedziela
niedziela, krwawa niedziela

a bitwa właśnie się rozpoczęła
wielu straciliśmy, ale powiedz mi, kto odniósł zwycięstwo?
okop wzniesiono w naszych sercach
a matki, dzieci, bracia, siostry
rozdzielono

niedziela, krwawa niedziela
niedziela, krwawa niedziela ……”
Piosenka wręcz stała się Hymnem IRA.

Dzis Brytyjczycy woleliby zdystansować się od tamtej przeszłości...

W każdym razie podejrzani o masakrę w Derry „Bloody Sunday” dowódcy żołnierzy po tamtych faktach poszli w szeregach brytyjskiej armii w gore, kapitan Mike Jackson został wręcz generałem i „Sir”-em,
po latach wprawdzie stwierdził:
„On 29 May 2007 it was reported that General Sir Mike Jackson, [then Captain Mike Jackson] second-in-command of 1 Para on Bloody Sunday, said: "I have no doubt that innocent people were shot".
This was in sharp contrast to his insistence, for more than 30 years, that those killed on the day had not been innocent"

„Nie mam wątpliwości, ze zginęli niewinni ludzie”
- ale to było niestety wbrew temu co twierdził ponad 30 lat wcześniej, mało tego umarłych to do życia nie przywróciło ani nie przyniosło satysfakcji czy zadość uczynienia rodzinom.

Pierwszy z żołnierzy Loden, później pułkownik, który otworzył ogień do protestujących ludzi właśnie zginął ostatnio w Nairobi podczas podobno ataku rabunkowego i zabrał tajemnice Krwawej Niedzieli do grobu:

http://www.belfasttelegraph.co.uk/news/local-nat...

http://www.irishtimes.com/news/crime-and-law/blo...

Jednak do tamtych krwawych zdążeń w obcym kraju nauwija się pewne analogia – przygotowania do starcia rządzących z armia/policja , zapewne przyszłe awanse i honory oraz...BEZKARNOŚĆ SPRAWCÓW.
Tak jak bezkarni są sprawcy Stanu Wojennego.

Czy obecni władykowie w Warszawie
( pytanie czyj to zabór – Kraj Prywislanskij czy Republika PO ?), podparci odpowiednio przygotowanym ustawami o zgromadzeniach, względzie na „terrorystów i faszystów” nie szykują nam czegoś np. w Marszu na 11 XI ?

A tymczasem może warto byłoby zrobić murale w przestrzeni publicznej – wymalować Jaruzelskiemu i Kiszczakowi - PÓKI JESZCZE ŻYJĄ - twarze wszystkich, którzy zginęli dzięki nim – podobnie jak to zrobili Irlandczycy dla swoich ofiar? Czy czasem najdłuższy blok nie znajduje się w Gdyni – wiele miejsca na zobrazowanie tamtych licznych ofiar.
A sporo młodzieży nie ma co robić...
Oto mural o ofiarach irlandzkich z Krwawej Niedzieli:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Murder_victims...

http://en.wikipedia.org/wiki/Bloody_Sunday_%2819...

0