Zamiast pogromu

Kraj
Gdy po drugiej wojnie światowej przyszedł czas wziąć Polaczków za mordę, trzeba było najpierw ułatwić Zachodowi odpuszczenie sobie tego tematu.
Pomocnym narzędziem okazał się być, sprowokowany najpewniej przez UB, pogrom ludności żydowskiej w Kielcach. Pogrom skutecznie odwrócił uwagę od kwestii Katynia, a przy tym pozwolił na utrwalenie wizerunku Polski jako kraju ciemnego i antysemickiego. Głównym zaś reprezentantem tych sił ciemności uczyniono w propagandzie, jakże by inaczej, antykomunistyczne podziemie.

Gdy rozstrzygają się losy przynależności Polski do wschodniej lub zachodniej strefy wpływów, gdy pechowo dla nas znów mocno przerzedziły się nasze elity, a w Stanach też mają akurat ważniejsze sprawy, a już na pewno nikt nie chce umierać za Smoleńsk.. No cóż, zacznijmy jeszcze raz.

Gdy w drugiej dekadzie XXI wieku przyszedł czas wziąć Polaczków za mordę, nie trzeba już szczęśliwie żadnych pogromów. Zresztą – rodzimych Żydów w większości z kraju się pozbyto, a niektóre gwiazdy z roku 1968 jasno świecą również dziś (jak pani Śledzińska-Katarasińska z jednej, a pan generał Wojciech Jaruzelski z drugiej strony). Inne czasy, ale i sukcesy propagandowe większe. Że obozy koncentracyjne były polskie, wie każde dziecko na Zachodzie. Że byli też jacyś Niemcy – już niekoniecznie, a jeśli, to chyba z antynazistowskiego ruchu oporu. Jakiej narodowości był pan Hitler? Pan Hitler był nazistą.

Ok, zróbmy fajny film. Film, którego nie powstydziła by się światowa kinematografia. Zwłaszcza ta niemiecka, zwłaszcza ta z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Pokażmy tę polską ciemność i polską ciemnotę, co to grzeje się przy ogniu pogromów. Najpierw pokażmy samym Polaczkom, zacznijmy od najmłodszych. Niech się zastanowią, czy ten ich dziadek, co to słucha śmiesznego radia i chodzi na jakieś podejrzane wiece nie ma czegoś na sumieniu? Może z babcią poznali się okradając ze złotych zębów zwłoki zamordowanych Żydów. Ilu Żydów zamordował Twój dziadek? Pomyśl, jak zadośćuczynić sprawiedliwości?

Potem pokażmy film za granicą. Niech Zachód wie, że to wciąż ta sama, antysemicka tłuszcza. Że to na Zachodzie płoną synagogi, to nie będzie przeszkadzać, pomoże nawet. Moralizowanie koi sumienie jak mało co. Damy nagrodę reżyserowi, podziękujemy, że otworzył nam oczy. Ktoś sprawdzi, jak naprawdę potoczyły się losy faceta, będącego pierwowzorem ukrzyżowanego bohatera filmu? Bez żartów. Ukrzyżowanie – niedzielna rozrywka Polaków XXI wieku. Czy tacy ludzie są częścią zachodniej cywilizacji? Przyszedł czas wziąć Polaczków za mordę, a kto zrobi to lepiej, niż sympatyczny, duży kraj na wschodzie, którego historia od pogromów była wolna, a ludzie w nim zawsze żyli zgodnie, pogodnie i szczęśliwie. Opłaciło się rzucić trochę grosza na jeden film. Swoją drogą ciekawe, czy na film o Kuklińskim też Rosjanie dadzą pieniądze Pasikowskiemu. I jaki będzie to film?

Zapewne wśród obrońców filmu znajdą się poczciwi ludzie, którzy powiedzą w jak najlepszej wierze – przecież nie byliśmy święci, potrzebujemy rachunku sumienia. Nie tak dawno czytałem okupacyjne pamiętniki dr. Klukowskiego. Sądzę, że większość dzisiejszych oskarżycieli zna je również. Mielibyśmy o czym rozmawiać i nad czym się zastanawiać. Zarówno publikacje Grossa, jak film Pasikowskiego temu nie służą, bo i nie temu mają służyć.

10
Średnio: 10 (18 votes)

Re: Zamiast pogromu

Też miałem w dniu dzisiejszym skojarzenie z "pogromem kieleckim".
Zwłaszcza, że dziś wyciekło, że zamierzają całą dziatwę szkolną z liceów w Warszawie wysłać do kin na to dzieło i potem jeszcze przerobić to jakoś na lekcjach - już mają nawet jakieś scenariusze tych lekcji opracowane.

This world is totally fugazi.
Andrzej.A

Re: Re: Zamiast pogromu

no właśnie te lekcje mnie skłoniły do napisania tekstu...
pozdrawiam

portret użytkownika mustrum

Budyń

I gdzie są te czasy, gdy dzieci chodziły ze szkoły do kina na "Złotą ciżemkę"?

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

Re: Budyń

mnie już zdążyli z liceum zaprowadzić na "Uprowadzenie Agaty" :/

Re: Re: Re: Zamiast pogromu

Sprawiedliwość musi być. Gimnazja szły obowiązkowo na "W ciemności" Holland to licea zobaczą sobie "Pokłosie" Pasikowskiego. Na co będą żłobki prowadzać?

portret użytkownika mustrum

ma

//Na co będą żłobki prowadzać?//

Na ekranizację komiksu Maus. Może Kutz wyreżyseruje?

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

mustrum

Maus - słuszny wybór. Wyrzuci się koty, żaby i psy zostaną tylko biedne myszki i odrażające świnie.

Kutz mało perspektywiczny. Zdrojewski zasponsoruje cudzoziemski narybek, Yael Bartana może być?

portret użytkownika PP

Re:Re: Re: Re: Zamiast pogromu

W żłobku dzieci są za małe, żeby je prowadzać do kina, za to panie przedszkolanki mogą im czytać do snu coś z Grossa albo Kosińskiego..

Re: Re:Re: Re: Re: Zamiast pogromu

w ramach straszenia PiSem i złym Kaczyńskim będą wyświetlać film z 1962 r. "O dwóch takich co ukradli księżyc" (to właśnie zrobiła 11 listopada telewizja Puls2)