Bóg+Honor+Ojczyzna wg Wiki...

portret użytkownika sosenkowski
Bogarodzica.Średniowiecze
Historia

wg Wikipedii dewiza: "Bóg+Honor+Ojczyzna", została wprowadzona dopiero w 1943r. a dopiero w roku 1993 zostały zaakceptowane przez parlament III.RP - czy to rzetelne i zamyka temat? proszę blogerów o pomoc w rozstrzygnięciu.


 

ostatnio pod moim kolarzem audio-video pt. "Skrucha i win Odkupienie w Rzeczypospolitej", opracowanym na bazie montażu filmu "Potop" z 1974:

pojawił się komentarz w dość protekcjonalnym tonie:

Dałeś ciał z tym Bóg+Honor+Ojczyzna. Te słowa poraz pierwszy powstały w Polskich wojskach walczących na zachodzie podczas IIWŚ prawdopodobnie w 1943 roku a a dopiero w roku 1993 zostały zaakceptowane przez sejm Polski.W czasach do których się odwołujesz istniało tylko Honor i Ojczyzna. Boga tam nie było.

przyznam, że mnie zatkało - przecież to typowe podejście maSSońskie - co nie zarejestrowane i nie ma pieczątki, to nie istnieje... a przecież "Bogurodzicę" śpiewał nie kto inny a sam Kwiat Rycerstwa Polskiego przed Bitwą pod Grunwaldem w 1410. wobec prezentacji ww. poglądów  zdałem sobie sprawę, że wielu "klikaczy" po przeczytaniu Wikipedii nie dojdzie do tego, iż faktycznie to było odwrotnie - że napoleoński materializm oraz bezbożność (będące pokłosiem burżuazyjnego przewrotu banksterów we Francji) wyrugowały Kościół z funkcjonowania Państwa i Boga ze sztandarów, ale DOPIERO XIXw. - wcześniej Bóg był jak najbardziej OCZYWISTYM FUNDAMENTEM Honoru i Ojczyzny.

w tym kontekście obawiam się, że większość "sieciowych buszmenów" bazuje ślepo na Wikipedii, a przecież ten zlepek informacji podatny na manipulacje i demokratyczne przegłosowywanie "prawdy" redagują głównie AGORAnci oraz ITIoci...a te typy nie są ani wiarygodne, ani polskie ;)))

czy są jakieś Polskie Instytucje Katolickie (ale zaznaczam Polskie i Katolickie) czuwające nad rzetelnością tego pop-medium, jakim jest Wiki?  czy Prawda da radę przedostać się przez "demokratyczne zasieki poprawności" wokół tego "źródła sieciowej mądrości"???

10
Średnio: 10 (4 głosy)

Słowa "Bóg-Honor-Ojczyzna" były obecne w Wojsku Polskim

znacznie wcześniej...
Choćby na szablach wz.21 o charakterze upominkowym

Pozdrawiam!

portret użytkownika sosenkowski

dzięki za przypomnienie otym fakcie - doskonały argument:

imagehttp://www.artdeco.sklep.pl/galerie/s/szabla-upominkowa-wladys_2742.jpg
Szabla tzw. upominkowa będąca prezentem imieninowym dla generała Władysława Sikorskiego od jego podkomendnych ofiarowana mu w 1920 r. Rękojeść odlewana w całości z mosiądzu. Wersja bez kabłąka była we wczesnych latach dwudziestych nadawana jako szabla honorowa dla osób zasłużonych dla Armii i Państwa.

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

portret użytkownika sosenkowski

Sztandary Powstania Listopadowego

Sztandar - to Honor,

Orzeł, lub jak w Powstaniu Styczniowym Krzyż (symbolizował Naród pod Krzyżem zebrany)- to Ojczyzna.

Napis jak to było w przypadku Powstańców Styczniowych - W IMIĘ BOGA

http://www.koncertniepodleglosci.pl/wp-content/2...

- razem to stanowi równoważnik hasła - Bóg + Honor + Ojczyzna
___________________________
jam... z tego, co mnie boli