Mieszkanki fajnej Polski

Kultura

One tez pokochały zieloną wyspę.
Też chcą by żyło im się lepiej i dlatego szturmem wzięły II Irlandię, czyli fajną Polskę.
WSZY.
Mają się dobre, jak dktorzy KOPERTA i ch fani.
Są w autobusach, szkołach, przedszkolach...

Oficjalnie ich nie ma. Bo nie ma statystyk, bo wstyd się do nich przyznać. Ale te malutkie pasożyty we włosach sieją nieustannie zamęt w przedszkolach i szkołach. Dyrektorzy apelują do rodziców o sprawdzanie głów i proszą, żeby dzieci z wszami nie przyprowadzać, tylko leczyć.
- Wszawica istnieje. A wszy mają się dobrze, niezależnie od ustroju. Ba, mają się wręcz znakomicie - mówi Wiesław Rozbicki, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. - Wiemy o tym z telefonów od rodziców, tych światłych. I na tym się sprawa kończy. Kiedy dzwonimy do dyrektorów przedszkoli, z obawy przed złą opinią mówią, że problemu nie ma. Nie mają obowiązku zgłaszać nam wszawicy, statystyk nie prowadzimy.

W jednym z warszawskich przedszkoli choruje cała grupa. - Dyrekcja apeluje do rodziców, żeby nie przyprowadzali dzieci z wszami i gnidami - relacjonuje matka przedszkolaka. - I żeby codziennie kontrolowali stan głów dzieci. Mam nadzieję, że moje się nie zarazi. Oglądam głowę, boję się tylko że coś przegapię. Pamiętam, że kiedy sama byłam w szkole, sprawdzanie głów było czymś normalnym. Ale myślałam, ze teraz już problemu wszy nie ma.

- Zdarzyło nam się to kiedyś. I teraz też - mówi dyrektorka jednego z przedszkoli na Żoliborzu. Prosi, żeby nie zdradzać którego. - Pielęgniarki nie mamy, a szkoda. Nam nauczycielom nie wolno sprawdzać głów. Ale widząc drapiące się dzieci podeszłam, przyjrzałam się i zobaczyłam spacerujące po włosach pasożyty. Rodzice zachowali się odpowiedzialnie. Dzieci zabrali, wyleczyli. Potem była kolejna sytuacja. Te dzieci jeszcze się leczą.


Osobniki dorosłe są wielkości nasion sezamu (3-4 mm).Mają 6 nóg zakończonych pazurami w kształcie haka, dzięki którym przyczepiają się do włosa
Są przezroczyste co sprawia że są trudne do wykrycia we włosach. Najedzone wszy głowowe przybierają kolor brunatny. Składają perłowo-białe jaja blisko skóry głowy. W niektórych przypadkach można znaleźć martwe jaja, znane również jako gnidy, które mają brązowawy kolor, lub puste jaja, które są białe i przypominają łupież.
Jaja wykluwają się po 8 do 10 dniach. Małe wszy są zwane nimfami. Po 10 do 12 dni nimfy stają się dorosłymi osobnikami gotowymi do składania jaj.
Wszy głowowe żyją od 2 do 3 miesięcy. W tym czasie samica składa od 200 do 300 jaj.

Dyrektorka przedszkola na Mokotowie: - Mieliśmy taki incydent dwa lata temu. Rodzic sam zgłosił problem, poinformowaliśmy wszystkich rodziców, poprosiliśmy o sprawdzanie głów. Sami nie możemy tego robić, a pielęgniarki nie mamy. Gdybyśmy chcieli skorzystać z pomocy pielęgniarki, trzeba byłoby zamówić usługę i zapłacić.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,12945269,_Wszy_maja_sie_dobrz...

W jednej z jeleniogórskich szkół podstawowych pojawiły się wszy – zaalarmowała nas jedna z matek. – Rodzice sprawdzajcie głowy swoich pociech, bo problem się rozprzestrzenia – ostrzega. Dyrekcja wskazanej szkoły potwierdza, że jakiś czas temu problem w placówce się pojawił, ale zapewnia, że sprawa została natychmiast zgłoszona rodzicom, a dzieci posiadające insekty zostały skierowane na leczenie.
Wszy w szkole pojawiły się na przełomie września i października 2012.

http://www.jelonka.com/news,single,init,article,42955

Wszawica w szkole przy ul. Tybury, do której chodzi córka pani Doroty, stała się tak dokuczliwa, że niektórzy rodzice przestali przyprowadzać dzieci do szkoły. Żądali od dyrekcji szkoły reakcji. Niestety, dyrekcja nie mogła odgórnie rozpocząć akcji profilaktycznej.

- Mamy w szkole pielęgniarkę, ale nie na etacie. Przychodzi trzy razy w tygodniu z ZOZ-u Bałuty i pomaga w nagłych wypadkach. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie może ona jednak podejmować akcji sprawdzających higienę - tłumaczy Krzysztof Durnaś, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 w Łodzi.
Szkoła przy ul. Tybury nie jest jedyną w Łodzi, w której panuje wszawica. Podobne doniesienia co jakiś czas wpływają do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Jak się okazuje, inspektorzy sanepidu też nie mogą zainterweniować.

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/677365,rodzice-walcza-z-wszawica-w-...

Trójmiasto: Wszawica w szkołach i przedszkolach - plaga czy tylko kilka przypadków. Kto kontroluje?

Plaga wszawicy w pomorskich szkołach i przedszkolach. Mimo potwierdzonej przez rodziców uczniów obecności dokuczliwej choroby, pracownicy placówek umywają ręce. - Wszawicy nie ma w naszej szkole i nigdy nie było – zarzeka się nauczycielka trójmiejskiego gimnazjum. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość wygląda nieco inaczej, z tym że... nieoficjalnie.

http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/1641827,trojmiasto-wszawica-w-szkol...

- W naszej szkole problem zbiegł się z wywiadówkami. Poprosiliśmy więc wszystkich rodziców o wyrażenie zgody na piśmie, aby w szkole można było sprawdzać głowy dzieciom. Jeśli tylko mamy jakiś sygnał, wówczas pielęgniarka szkolna przychodzi do klasy i dokonuje "przeglądu" - wyjaśnia Ewa Zegler, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu.
W kaliskich szkołach i przedszkolach zapanowała wszawica. Dyrektorzy apelują do rodziców, aby dokładnie sprawdzali głowy swoim pociechom, bo szkolnym higienistkom, czy wychowawcom bez odpowiedniej zgody nie wolno tego robić. W poszczególnych placówkach zwoływane są specjalne zebrania poświęcone właśnie wszawicy.
http://wielkopolska.naszemiasto.pl/artykul/1644557,wszawica-zapanowala-w...

- Czy nie można sprawdzić głów wszystkim dzieciom, by zlikwidować problem wszawicy? - pyta mama jednej z uczennic gniewkowskiej podstawówki. Zgodę na przegląd włosów muszą jednak wyrazić rodzice.

Na początku roku wszy ujawniono we włosach głów dwójki uczniów w Wierzchosławicach i kilkorga wychowanków placówki w Kijewie. Teraz insekty pojawiły się w gniewkowskiej „jedynce”.

- Już dwukrotnie córka przyniosła mi wszy ze szkoły. Poruszaliśmy ten problem na zebraniach, jednak wszawica nie została wytępiona. Podobno, żeby pielęgniarka mogła przejrzeć dziecku głowę, musi być zgoda rodzica. Czy to znaczy, że przez jedno zawszawione dziecko mają cierpieć wszyscy? To jest duża szkoła, chodzi tu ponad 600 uczniów, więc wszawica może się szybko rozprzestrzenić - martwi się matka jednej z uczennic.

http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublicat...

Radomianka twierdzi, że jej córka nabawiła się wszawicy w szkole. – Od razu sprawdziliśmy czystość głów pozostałych dzieci w klasie i nie znaleźliśmy żadnego źródła choroby – mówią władze szkoły.

Mieszkanka Radomia zaalarmowała naszą redakcję, iż jej córka nabawiła się wszawicy w szkole. - W domu mam czystko i nikt w rodzinie nie miał tej choroby. Gdy jakieś dwa tygodnie temu córka przyszła do domu ze szkoły stwierdziłam, że we włosach są wszy – opowiada kobieta.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121206/POWIAT0206/12...

Dzięki determinacji rodziców w bałuckiej podstawówce higienistka znów sprawdza czystość głów.

Wszawica jest nie tylko dokuczliwa, ale również może być groźna. Na skutek ugryzień pasożytów, może dojść do podrażnień, stanów zapalnych, reakcji alergicznych i innych, poważnych chorób skóry.

Wszawica to temat, który wszyscy wolą omijać. Dopiero gdy dziecko przyniesie wszy z przedszkola czy szkoły, zaczyna się nerwowe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak pozbyć się wszy?

Wszawica, przez wiele lat traktowana była jako przypadłość typowa dla marginesu społecznego. Teraz wróciła na salony. Zarazić się nią można tylko poprzez bezpośredni kontakt, bo wszy nie potrafią pływać ani skakać, jedynie pełzają. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu - przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.
Wszawica: czy można jej uniknąć?

Wszawicą można zarazić się tylko przez bezpośredni kontakt, dlatego warto:systematycznie kontrolować włosy dzieci (raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych)nie korzystać wspólnie z rzeczy osobistego użytku (grzebienie, szczotki, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki)unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi.Wszawica: jak rozpoznać, że dziecko ma wszy?Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy dziecko nieustannie drapie się po głowie, niezwłocznie skontroluj skórę jego głowy i włosy. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak ziarenka sezamu. Jeżeli stwierdzisz lub tylko podejrzewasz u dziecka wszawicę, niezwłocznie przejrzyj głowy pozostałych domowników.

Jednoznaczne objawy wszawicy:
uporczywy świąd skóry głowy, grudki skórne, otarcia spowodowane drapaniem swędzącej skóry. U nasady włosów pojawiają się białe (przypominające łupież, lecz o regularnym kształcie), trudne do usunięcia, gnidy (jaja wszy). Znajdziesz je najczęściej we włosach za uszami i nad karkiem. Użyj specjalnego grzebienia z gęsto ułożonymi ząbkami, jeżeli wyczeszesz gnidy – upewnisz się, że to wszawica.

Jak pozbyć się wszy?

Wystarczy pójść do apteki, poprosić farmaceutę o odpowiedni preparat i stosować się ściśle do zaleceń producenta.
Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela - człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne.
Nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglądać ich sierści.
Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.

http://www.dlarodzinki.pl/male-dziecko/zdrowie/wstydliwa-wszawica-jak-po...

Ale co tam wszy.
W fajnej Polsce wesz to nie problem, bo;

- Wesz nie człowiek, wszystkiej krwi nie wypije.-

Autor: Janusz Korczak, nawiązując do rosyjskiego przysłowia.

CBA to choroba, to plaga egipska!
Ileż krwi CBA wypiło doktorom KOPERTA?
To jest problem!

- PO również była w tym nurcie odnowy moralnej. Przez pierwsze dwa lata rządów Platformy Mariusz Kamiński był szefem CBA pracującym w rządzie PO - przypomniał Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

- Ja nie mam złudzeń co do tego, czym była IV RP. Natomiast zaczynam mieć głęboką pretensję do tych, którzy nastąpili po IV RP, że do tej pory nic z tego nie zostało rozwiązane - krytykował w TOK FM prof. Radosław Markowski. Zdaniem politologa po IV RP należało uruchomić Trybunał Stanu. - Jest instytucją, która nadaje się właśnie do takich spraw. Jakie będzie orzeczenie, to inna kwestia - zaznaczył.

Adama Szostkiewicza z "Polityki" nie przekonuje popularny pogląd, że Jarosław Kaczyński nie jest przez PO zwalczany, bo jego zachowanie działa na korzyść partii rządzącej. Zdaniem publicysty problem tkwi gdzieś indziej:- Od 1989 z nielicznymi przerwami rządzi polską obóz solidarnościowy. To są ludzie, którzy mają wspólne korzenie, biografie, najwięksi przeciwnicy są ze sobą na "ty" - mówił. - Jak przychodzi co do czego, jest taryfa ulgowa nawet dla tych, którzy dzisiaj tak brutalnie zwalczają obecną ekipę - ocenia publicysta.


10
Średnio: 10 (19 votes)

Inne kraje tez sa fajne

Np. Kanada. Tu w szkolach publicznych na poczatku kazdego niemalze roku szkolnego rodzice dostaja notke, ze pojawila sie wszawica. Zazwyczaj notka przychodzi dopiero wtedy, kiedy wiekszosc pociech juz jest zainfekowana. Nie robia tego w szkolach srednich, bo jakos dziwnie nikogo juz to nie interesuje czy tam ktos roznosi wszawice czy nie. A wiec czesto we wrzesniu kupuje sie chemikalia i co najmniej dwukrotnie dezynfekuje glowy calych rodzin, a takze dokladnie i nerwowo pierze, myje i odkurza co sie tylko da. Tym, ktorzy nie mieli szczescia, mozolnie sciaga sie sie martwe gnidy z wlosow. Potem wszawica jest pokonana, zazwyczaj do nastepnego wrzesnia.

Zazwyczaj tez we wrzesniu zwierzeta domowe zaczynaja cierpic na pchlice, co podobno jest bardziej normalne i do przyjecia, ale tez trzeba to tepic i wywracac dom do gory nogami aby sie pchel pozbyc. Jesli akurat w tym samym czasie nastepuje wszawica u dzieci i pchlica u zwierzat, to sytuacje jest faktycznie nie do pozazdroszczenia.

Ale to i tak jeszcze nie taka wielka tragedia, bo pluskwy, od jakiegos czasu panoszace sie i w Europie i w Ameryce, nawet w najlepszych hotelach, sa o wiele bardziej trudne do wytepienia. W nagrode, podobno, pachna slodko jak maliny.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

kodeks karny

Inne kraje tez sa fajne

tak tyle, że u nas media o tym milczą, bo to przeciez wstyd dla oswieconych jewropejczyków

pzdr

Re: Inne kraje tez sa fajne

Wszawica była w polskich przedszkolach też w połowie lat 80-tych.
I nie tylko w przedszkolach. Kiedyś stałam w kolejce za panią, której po włosach chodziła wesz (może też od dziecka w wieku przedszkolnym?). Kobieta mogła po prostu nie wiedzieć, że ma problem. Biłam się więc z myślami, czy powiedzieć. Już nie pamiętam, co zrobiłam.

portret użytkownika AdamDee

Ooooo ! Tuskfy ! Ile ich ?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

@ AdamDee

Tuskfy! Przyjmuję do słownika! Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu? :-)

portret użytkownika AdamDee

proxenia

Wręcz przeciwnie ; )

Ile sił staram się to spopularyzować i nic...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

skrzeczaca sowa !

Przesluchalem te rozmowe skrzeczacej sowy (Paradowska) z Markowskim & company.

Straszne !

Ale dzieki za tego salonowego linka  ;)

Oto, do czego doszliśmy.

W szkołach wszawica, w pociągach pluskwy. Jeszcze trochę, to robactwo nas zeżre. Minęło 12 lat XXI wieku a w Polsce pod względem higieny jest powrót do czasów zamierzchłych. Zamiast poprawiać standard życia cofamy się. I rząd na to nie reaguje bo nie ma pieniędzy ani etatów na pielęgniarki w szkołach, bo nie ma wpływu na kolejowe spółki będące właścicielami taboru. W latach 50-tych jeździłam pociągami dalekobieżnymi i jakoś nigdy nie natknęłam się na pluskwy czy inne insekty. I cały czas zadaję sobie pytanie: po co mi taki rząd, który nic nie może?
Pozdrawiam

skrzeczaca sowa !

ale różowa

pzdr

portret użytkownika AdamDee

Babacia Barbie...

Czasami żałuję, że monitory pokazują kolory...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Re: Mieszkanki fajnej POlski...

Nie fajniej jest POpulacji mieszkanek włosów - członków łona PełO ?

Pozdrawiam.

Wszy są,

 bo wprowadzili komunizm i dalej go pielęgnują, a zapomnieli o woszebijkach.

A na Wiejskiej ile wszufff !!! Aaaaaauuuuuuu !

I gnidufff !

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

A na Krakowskim tylko dwie

 ale za to jakie tłuste... :-)))

ale za to jakie tłuste... :-)))

full wypas po prostu

pzdr

portret użytkownika wilk na kacapy

No to teraz juz wiem , Brunon chcial w Knesecie na Wiejskiej

te gnidy i wszy wytepic tymi chemikaliami nie tam jakis wypiard skonstruowac.
A swoja droga to PO ma jakis cukces cos wkoncu za ich nierzadow wzroslo.

A na Wiejskiej ile wszufff !!! Aaaaaauuuuuuu !

mnóstwo
a ile marnych gnid! równie slioskich.

pzdr