Spór o Gibraltar

gibraltarrunway.jpg
Świat

Pamiętacie taki amerykański filmWag the Dog, o tym jak podczas kampanii prezydenckiej pełniący obowiązki głowy państwa USA a jednocześnie ubiegający się o reelekcje prezydent z pomocą swoich doradców wywołuje fikcyjną wojnę z Albania, aby ukryć skandal seksualny, który może mu zaszkodzić. Cała ta afera nie tylko pozwala mu utrzymać stołek w Białym Domu, ale również zostać bohaterem w oczach wielu Amerykanów.

Czy spór o to czy hiszpańscy rybacy magom łowić wokół Gibraltaru czy też nie, jest realnym powodem do zaostrzenia relacji między tymi dwoma krajami, chyba nie, najlepszego momentu do odzyskania Gibraltaru nie wykorzystał generał Franco, ale pewno dlatego, że chciał pozostać neutralny i nie widziała mu się wojna z Aliantami dla interesów Hitlera, choć wiem, że ten skalisty Gibraltar jest ością w szyi dla wielu Hiszpanów.

Gibraltar to ważne strategiczne miejsce, ale tak naprawdę premierowi Rajoy wcale nie chodzi o rybaków, ani o powrót „skały” do macierzy. Hiszpania jest wciąż w tarapatach ekonomicznych i nie widać ich końca na dodatek mamy aferę korupcyjną w Partii Ludowej, trzeba choć na chwile odwrócić uwagę opinii publicznej od domowych spraw i uderzyć w bęben nacjonalizmu, choć Katalończycy już w tym sporze popierają Gibraltar.

Miejmy nadzieje, że Senior Rajoy się zbytnio nie rozhula bo już przebąkuje coś o prawie Argentyny do Falkland. To wzajemne podgryzanie pewno jeszcze potrwa, a później jak zwykle wszyscy dadzą sobie buzi, a lud iberyjski choć przez chwile zapomni o tym, że w lodówce pusto.

10
Średnio: 10 (2 głosy)

Gibraltar, Sikorski i inne

to z tego pasa startowego w ostatni lot poleciał gen.Sikorski.
Na lewo od tej skały jest tablica upamiętniająca śmierć Sikorskiego.
Przed skala bardzo ciekawy cmentarz .
Skala jak głowa do której prowadzi szyja z Hiszpanii- w tej szyi jak strzała tkwi pas startowy rozciągający się w obie strony w morze[ UK , kontrola graniczna i druty , ploty ].

Chyba jedyne lotnisko na świecie, które pas startowy prostopadle przecina droga samochodowa i przejazd zamykają rogatki gdy ląduje samolot ....
Wiec lądujące/startujące samoloty można widzieć z kilkunastu m stojąc przy rogatce.
W tej skale sa niesamowite sztolnie wykute w skalach z działami, skąd Brytyjczycy mogli strzelać do wszelkich statków przechodzących przez cieśninę Gibraltarska - dziś tam jest muzeum.
Na gorze pod wejscie do sztolni-twierdzy
grasuj chordy małp na wolności - na które trzeba uważać gdyż potrafią zaatakować ludzi.

W samym mieście można płacić £ lub Eu a alkohole i tytoń sa wyjątkowo tanie / bezcłowe /.
Turystycznie bardzo ciekawy jest ten Gibraltar.