Mieszane uczucia

portret użytkownika matka trzech córek
572px-II_RP_adm.png
Idee

"Przyłączymy Lwów do Polski!" "Odbierzemy co nasze!" "Dosyć tej ukraińskiej administracji na naszych ziemiach!" "Jest okazja!"

Wiedziałam, że wcześniej czy później pojawią się takie głosy. Nie spodziewałam się jednak, że nastąpi to tak szybko, zanim jeszcze „majdanowa rewolucja” obejmie całą Ukrainę.

Kiedyś natknęłam się w sieci na dwa amatorskie filmiki, które pokazywały fikcyjne zdarzenia, jakiś rodzaj zawieruchy w sąsiadujących z Polską krajach. Chodziło o Litwę, Białoruś i Ukrainę. W wyobraźni autorów sytuacja ta dała pretekst Polsce do interwencji w obronie polskich mniejszości tam zamieszkujących, co w rezultacie przyniosło powrót naszych utraconych niegdyś ziem do Macierzy.
Odpowiednio dobrana wzniosła muzyka i entuzjastyczne hasła, niby to w nagłówkach krajowych gazet, dopełniały wizji, która przyświecała twórcom tych krótkich filmów.

Na Ukrainie rozgrywa się dzisiaj trudna walka. Nikt nie zna jej finału, nikt nie może przewidzieć w jakim kierunku potoczy się rozwój wypadków.

Wiemy, że mnożą się rozmaite prowokacje o które podejrzewa się wszystkie strony konfliktu.

Na dachu Ukraińskiego Domu znaleziono łuski po śmiercionośnych pociskach. Wiele wskazuje na to, że stanowiska w tym miejscu mieli snajperzy - sprawcy zranień i śmierci kilkorga demonstrantów z Majdanu.

Dzisiaj odbył się pogrzeb jednej z tych ofiar. To był Białorusin o polskich korzeniach.
Polskie korzenie. Znamienny jest to fakt. Pełen symboliki i wymowy. Każdy, kto chce i potrafi patrzeć poprzez takie kryteria, ujrzy wiele. I nieważne, czy spogląda Polak, Białorusin, czy Ukrainiec. Zwłaszcza Ukrainiec.

Prowokacje Tituszek, snajperów i Berkutu, zastraszenia, pobicia, mordy a także kuszące propozycje z kręgów rządowych, na niewiele się zdały. Majdan niezłomnie trwa i poszerza pole swojego działania. Ukraina podnosi się w oporze przeciw Janukowyczowi wolno ale zdecydowanie i stanowczo. Coraz bardziej radykalnie. Wojna domowa wisi na włosku.

Przeglądając internet, natknęłam się dzisiaj na artykuł zamieszczony na stronach jednego z narodowych portali. Jego treść przeraziła mnie, choć nie wierzę, by informacje były prawdziwe.

Już sam tytuł jest bardzo wymowny: „Rumunia i Węgry szykują się do rozbioru Ukrainy”.
http://narodowcy.net/europa-i-swiat/8870-rumunia...

Tekst oparto o doniesienia z Rosji.

Prowokacja, którą przygotowano, ma za zadanie zjednoczyć Ukraińców przeciw wspólnemu wrogowi i nie ma to być wróg z Moskwy! O nie! Sprytni „inżynierowie” znowu w akcji.

Ich genialny plan ma wszelkie szanse powodzenia, bo skoro zawiodły wszystkie inne sposoby a sąsiadujące z Ukrainą kraje zdają się wspierać ukraińskich rewolucjonistów, nic ich nie powstrzyma tak gwałtownie i zdecydowanie, jak nagła zmiana frontu.

Jak świat światem, zawsze, kiedy pojawiał się wróg zewnętrzny, społeczeństwo zagrożonego kraju jednoczyło się i scalało. Ustawały wszelkie wewnętrzne konflikty i priorytetem stawała się wspólna walka o przetrwanie.

Znamienne, że w artykule nie wspomniano ani słowem o Białorusi, która podzieliła się Polesiem z Ukrainą i według wskazanych prawideł, powinna i ona wyciągnąć rękę po „swoje”.

Zwrócenie uwagi na zapędy roszczeniowe sąsiadów zapewne wywołają spodziewane reakcje.

Pod wspomnianym tekstem rozpętała się burza. I chociaż autor nawet nie zająknął się na temat ewentualnych polskich działań, to i tak komentatorzy poprowadzili dyskusję w tym kierunku.

Jak łatwo przewidzieć, większość uczestników wyraziła swoje zdanie w takim w stylu i formie, że odpowiedź drugiej strony mogła być tylko jedna:

<< Fiodor Pożarski • Grodno University, Belarus<br /> ...Chuj wam a nie Lviv...lachy jebane...zawsze sie korzystacie z cudzej biedy...Слава Украіне!!!...Жыве Беларусь!!! >>

Lwów, Wilno, Grodno... te miasta były, są i będą polskie. Wiemy to my i wiedzą oni .Chociaż wprowadzają tam swoje zmiany i przeobrażają wizerunek jak tylko mogą, to jednak nie są w stanie tego zmienić. Polskość wyziera z każdego zaułka, z każdego kawałka muru i bruku.

Sentyment do tamtych miejsc mamy wszyscy.

Jednak: Czy chcemy powrotu naszych starych Kresów? Czy rzeczywiście tego chcemy?

I jeszcze jedno. Współczuję Ukraińcom i podzielam ich obawy.

Mam do nich takie oto przesłanie: nigdy nie pozbędziecie się strachu i obawy o swoje państwo, bo nie zbuduje się szczęścia na cudzej krzywdzie. Dopóki nie zdacie sobie z tego sprawy i nie potępicie czynów morderców , o których teraz śpiewacie pieśni gloryfikując ich i sławiąc, dotąd będziecie drżeć w lęku i niepokoju.
Tak to już jest.

9.83333
Średnio: 9.8 (6 votes)

Po raz pierwszy temat podjęło bożyszcze młodzieży,

czyli M.M.Kolonko. Podpadł mi już znacznie wcześniej, kiedy opowiadał z właściwą sobie emfazą o dekapitacji żołnierza angielskiego.
Teraz już widać kto go finansuje.

A tak BTW, Mirosławiec i Smoleńsk zabrał nam dowódców.

portret użytkownika wilk na kacapy

Te ostatnie zdanie jest nad wyraz trafne M3C

"Mam do nich takie oto takie przesłanie: nigdy nie pozbędziecie się strachu i obawy o swoje państwo, bo nie zbuduje się szczęścia na cudzej krzywdzie. Dopóki nie zdacie sobie z tego sprawy i nie potępicie czynów morderców , o których teraz śpiewacie pieśni gloryfikując ich i sławiąc, dotąd będziecie drżeć w lęku i niepokoju.
Tak to już jest".

Tyle ze do Ukraincow to nie trafia maja swiadomosc tez zmanipulowana jak polskie lemingi w dodatku sa ograniczeni,zawzieci i butni jesli chodzi o dyskusje historyczne.
Lata kacapskiego szczucia Litwinow,Bialorusinow i Ukraincow na Polakow zakorzenilo w tych nacjach iracjonalna podswiadoma nienawisc.Nie lepiej jest u Niemcow ktorzy dalej nas uwazaja za podludzi dzieki PRLowskie i postPRLowskiej polityce sluzalczosci.

portret użytkownika matka trzech córek

Wilku, wiesz, co mnie najbardziej niepokoi?

Narastająca pobłażliwość dla skrajności, które prezentuje Majdan. Ich odwołania do bohaterstwa UPA i gloryfikowanie ciemnych typów zyskuje powszechną akceptację niejako "mimochodem". Nawet w kręgach, które posiadają świadomość i dotąd występowały przeciwko takim zapędom.

Jest to o tyle niebezpieczne, że zyskując taki "mandat", nacjonaliści spod znaku OUN-UPA nigdy nie pozwolą go sobie odebrać.
Sława Bohaterów Majdanu obejmie, oczyści i zrehabilituje winy tamtych.
A nasze krzywdy? Zamiecie się je pod dywan, dla dobra wspólnoty europejskiej?
Nie podoba mi się to.
Pozdrawiam

portret użytkownika matka trzech córek

Tadman: Partytura rozpisana

Orkiestra ma zagrać tak, by pobudzić wszelkie możliwe emocje.

Kim jest dyrygent? Kto tak naprawdę jest dyrygentem?

Pozdrawiam

Zanim powiemy:wybaczamy muszą oni poprosić o wybaczenie

Tych słów od Ukraińców z ich terenów zachodnich,nie słyszałem i nie usłyszę.
Hasło "Lachiw rezaty" jest niezmiennie dla nich aktualne.
Musicie Państwo zrozumieć że macie do czynienia z narodem który nigdy,nikomu,za nic nie podziękuje.
Żal mi wyborców tych polityków którzy sprzyjają postbanderowcom!Tymże samym banderowcom którzy Polsko-ukraińską granicę lokują na lini Wisły.Pewnie między Bugiem a Wisłą zrobić chcą porządki w swoim stylu:Lachiw ryzaty,wiszaty,pality!
Lista 200 rodzajów śmierci,zadawanej sąsiadom przez Ukraińców jest dostępna w internecie

@kazikh

Piszesz tak, jakbyś rzeczywiście dobrze znał Ukrainę. Zresztą nawet twój nick wskazuje na tamtejsze pochodzenie.
Moja rodzina i część rodziny mojej żony jest z Kresów.
I ja byłbym za wygaszaniem emocji, przeciwnie do ciebie, który je podsycasz.
Powtarzasz utarte schematy, kalki i slogany. I niestety, nie ma za dużo rozumu w tym co piszesz. Jesteś też takim banderowcem, tylko z drugiej strony medalu.

Czytam i oczom nie wierze

"Jesteś też takim banderowcem, tylko z drugiej strony medalu."

Doprawdy, uwazasz, jazgdyni, ze kazekh jest zbrodniarzem i morderca, ktory dopuscil sie ludobojstwa?

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

@Lotna

Na końcu każdego wpisu umieszczasz:

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Zapewne wiesz, że jedyną pierwszą wolną Ukrainę stworzył Stepan Bandera w czerwcu 1941. Tylko na 12 dni, ale zawsze...
Gdybyś się zdobył, chociaż na chwilę, na myślenie, jak Ukrainiec, byłby Bandera dla ciebie bohaterem?
Czy ty naprawdę, szczerze uważasz, że Stepan Bandera to, jak napisałeś " zbrodniarz i morderca", a teraz mi przypisujesz, że ja tak myślę o kazekhu???

Czy to z twojej strony pochopne, czy świadome nadużycie.
Czy po prostu niedostateczna wiedza i stereotypy?

Może doznałeś jakiejś osobistej tragedii? Wtedy byłbym w stanie ciebie zrozumieć.

@jazgdyni

"Czy ty naprawdę, szczerze uważasz, że Stepan Bandera to, jak napisałeś " zbrodniarz i morderca", a teraz mi przypisujesz, że ja tak myślę o kazekhu???

Czy to z twojej strony pochopne, czy świadome nadużycie.
Czy po prostu niedostateczna wiedza i stereotypy?"

Bandera i jego oddziały popełniali akty ludobśjstwa na ludności polskiej, aczkolwiek nie tylko polskiej.

Ludobójstwo, czyli genoside, nie tylko w moim rozumieniu, ale także w pojęciu całego cywilizowanego świata jest największą zbrodnią, jakiej ludzie mogą się dopuścić i z pewnością żadnym bohaterstwem nie jest, będąc rzezią, w tym wypadku niewinnych i bezbronnych cywilów, w tym kobiet, dzieci i starców.

Jeśli Ukraińcy uważają ludobójców za bohaterów, bo nie mają innych, należy im tylko współczuć i poradzić, aby dobrze przemyśleli zasady moralne, na których budują istnienie niezależnej Ukrainy, bo z taką bazą nie wróżę im wielkich sukcesów.

Pisałam na ten temat na moim blogu http://niepoprawni.pl/blog/6537/co-jest-ludobojs... i pisałam na ten temat do matki trzech córek http://niepoprawni.pl/blog/5940/rytm-kozackich-t... i nie będę się powtarzać. Nie sądzę, abym w tym wypadku ja była tą osobą, która się musi douczać. Byłoby miło, gdybyś na drugi raz w swojej argumentacji powstrzymał się od osobistych przytyków, nie tylko w stosunku do kazikha.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Gdyński człowieczek

Wraca do starych nawyków obrzucania błotem wybranych ludzi.
Jest w tym bardzo sprawny.
Trzeba po prostu żyć z świadomością że kanalie też są na tym świecie.
Dziwne że Admin nie reaguje na ewidentne naruszenie regulaminu.Wyjątkowo ohydne.

@kazikh

A ja widzę, że ty tylko popiskiwać cieniutko potrafisz, ubliżać bez umiaru, bić w mordę i nie podejmować merytorycznej dyskusji.

//...starych nawyków obrzucania błotem wybranych ludzi// - Ty mnie ani ziębisz, ani parzysz. A wybrańcem nie jesteś napewno. Jeśli coś, to jesteś bardzo przypadkową ofiarą, bo ja po twoim nieprzemyślanym wczorajszym wpisie, dopiero dowiedziałem się o twoim istnieniu.

// Gdyński człowieczek// - każdorazowo zwracam się do ciebie twoim formalnym nickiem. Poprawiasz sobie nastrój wymyslając głupie nazwy dla mnie?

//... kanalie też są na tym świecie// - do których ja oczywiście jestem zaliczony. Bogactwo kultury i dobre wychowanie....

// ... ewidentne naruszenie regulaminu.// - gdzie??? proszę wskazać.

// Wyjątkowo ohydne// - Tu się w pełni zgadzamy. Głupota i prostactwo są wyjątkowo ohydne. Proszę myśleć co się pisze.

Facet z Gdyni!

Tak się składa że wiem o czym mówię.
Nie pierwszy raz usiłujesz mnie obrazić.

A z banderowca z chęcią dałbym ci w mordę

@kazikh

Nadal nie jestem pewien, czy wiesz co mówisz.Raczej mówisz, co wiesz.

Żeby dać w mordę trzeba spełnić dwa warunki:
- trzeba być człowiekiem honorowym. Tego akurat o tobie nie wiem,
- jesteś na to za malutki. A ja maluchów nie krzywdzę.

portret użytkownika matka trzech córek

Kazikh

Brak woli ze strony Ukraińców i palec na ustach u naszych polityków. Duet, który w konsekwencji przyniesie kolejne lata zwłoki.
Nie wierzę, że na dłuższą metę uda się utrzymać taki stan rzeczy.
Nierozliczone zbrodnie zatruwają tak samo jak trupi jad. Zniszczą każde porozumienie. Wcześniej czy później, ale zniszczą.
Uważam, że obecny stan świadomości społecznej należy podtrzymywać.Nie wolno nam ponownie pogrzebać pamięci o ukraińskich zbrodniach na polskim narodzie.

Jednocześnie należy podejmować wobec Ukraińców takie działania, które nie będą nosiły cech rewanżyzmu i zemsty.
Dla nas jest to o tyle łatwe, że inaczej niż oni pojmujemy sprawiedliwość dziejową.Inna kultura.

Słuchając wczorajszych wypowiedzi uczestników pogrzebu w Kijowie, wiem, że "przelanie krwi" jest tym, co Ukraińców boli teraz najbardziej. Tym faktem uzasadniają następne kroki, które wykonają. "Zomsta!"- krzyczą i pragną odwetu na zbrodniarzach.

Niech dotrze do nich prawda o tym, co ich ojcowie i dziadowie uczynili Polakom. Może to otworzy im oczy.

Listę znam. Przynajmniej początek, bo trudno jest ją czytać . Ja nie mogę.

Pozdrawiam serdecznie

Kresow sie zachciewa?

A w miedzyczasie Niemcy krok po kroku, po cichutku przejmuja Ziemie Zachodnie, Mazury, Slask, a kto wie, moze i Kaszuby - i nikt sie jakos dziwnie nie martwi o te ziemie polskie, na ktorych mieszkaja niemalze wylacznie Polacy. Oprocz tam mieszkajacych Polakow, oczywiscie.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

portret użytkownika wilk na kacapy

Niemcy nigdy sie nie zrzekly ziem niemieckich sprzed IIWojny

W RFN w urzedach czesto widzialem oficjalne nowe mapy niemieckie z terytorjum i nazwami niemieckimi, ktore zajmuje teraz Polska.
Niemcy inwestuja od samego poczatku w azachodnie ziemie,przemysl infarstrukture,tylko kwestia czasu kiedy spowrotem tam przyjda i to bez ognia.

portret użytkownika matka trzech córek

Lotna

O tych zagrożeniach pisałam już wcześniej:
http://niepoprawni.pl/blog/5940/wolne-wodze-fant...

W interesie niemieckich rewizjonistów leży powrót Kresów do Polski. Wielu czeka na to z utęsknieniem. Przyspieszyłoby to proces, który choć istnieje, to jednak jego tempo nie zadowala tych najbardziej niecierpliwych.
Tym bardziej należy pomieszać im szyki.
Pozdrawiam

@Lotna

Tzw. Ziemie Zachodnie, po przegranej przez nas IIWŚ, nasi kochani alianci dali nam w tymczasowe administrowanie, do czasu podpisania traktatu pokojowego z Niemcami. Do tej pory takiego traktatu nie zawarliśmy (de iure jesteśmy ciągle w stanie wojny). Niemcy mają podstawy prawne, aby uważać te ziemie za swoje terytorium. My nie mamy ani siły ani argumentów, niestety. Możemy tylko obserwować rozwój sytuacji.

Pozdrawiam

cui bono

@synteticus

Koniecznie trzeba sie zwrocic do Niemcow o odszkodowania wojenne.
Ale jednak w 1990 Polska podpisala z NRF Traktat Graniczny uznajacy granice na Odrze i Nysie.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

@M3C

Witaj

Tytuł "Mieszane uczucia" jak najbardziej adekwatny.

Powiem tak Lwów, Grodno (stamtąd pochodził mój śp. Ojciec) były zdecydowanie i silnie polskie. Nad Wilnem bym się zastanowił...

Ale nie o to chodzi. Znacie państwo Ukraińców (osobiście)? Ja z nimi przez dwa lata pracowałem. I to głównie z tymi ze wschodu, konkretnie z Odessy. To wspaniali ludzie. I dodam, lubią Polskę i Polaków. I mają do nas dużo szacunku.
Z drugiej strony, to ciągle dzieci we mgle. Nigdy nie mieli swojego państwa. Nie mają historycznych bohaterów, na których mogliby się powoływać. Oni intensywnie szukają i chwytają się każdej gałązki. Stąd wypłynął ten Bandera. Nie powinniśmy im mieć tego za złe, tylko im tłumaczyć.

Rozpoczynanie teraz tematu ewentualnego rozbioru, ustępstw terytorialnych, czy podziału państwa to wredna, dywersyjna robota, najprawdopodobniej dzieło Moskwy. Jakie to proste - przejdźcie pod naszą ochronę, to my was ochronimy, by Lachy was nie pokrzywdzili.

Powinniśmy takie rozważania zwalczać w zalążku, bo robimy wileką krzywdę sprawie Ukrainy.

Pozdrawiam

portret użytkownika matka trzech córek

Tłumaczyć? Tak myślisz Jazgdyni?

Ich bohaterowie?
To mój komentarz do Bandery.Stary, ale aktualny:

Na bezrybiu i rak ryba.

Jak dobrze mieć narodowych bohaterów. My Polacy, nie potrafimy docenić tego faktu, bo u nas jest takie bogactwo narodowych herosów, że kartek w kalendarzu by zabrakło, jeślibyśmy chcieli uczcić każdego z nich w osobnym dniu. Taki naród – takie geny i stąd chwała ciągnąca się od wieków.
Zestarzeli się już najmłodsi ze świadków okropnych wydarzeń rozgrywających się podczas ostatniej wojny na terenach „ bywszej Polszy”. Zarosły pospiesznie kopane doły, których nawet ekshumować nikt się nie kwapi, bo zgroza nie pozwala.
Nie zobaczyłoby się tam poukładanych jak „katyńskie zapałki” kości wojskowych, ale wołające o pomstę do nieba, niedbale rzucone szczątki dzieci, kobiet i starców. Leżą tam od prawie siedemdziesięciu lat i czekają cierpliwie na swoją kolej do pamięci i serc potomnych rodaków i …zabójców.
Kim byli ci „waleczni”, co to z babami i dziećmi walczyli? Jakie to wichry wolności dęły w ich żagle, że b a n d e r a ich okrętów popłynęła po morzu krwi , setek tysięcy bezbronnej polskiej ludności?
Ukraińcy twierdzą, że to byli ich bohaterowie. Dzielni patrioci, co to rzezią nauczyć chcieli „polskich intruzów” nowej , zrodzonej w ich wyobraźni, niepodległej Ukrainy.
Podpisali cyrograf z demonem i piekła już się nie bali wcale.
Nazwali się banderowcami, bo ich ideałem stał się Stepan Bandera. Człowiek, który zapragnął własnego państwa za wszelką cenę. Płacił za to drogo przez całe życie. Zapłatą były : aresztowania, więzienie, tułaczka i poniewierka, ale i obciążające sumienie… skrytobójstwa, intrygi, knowania, wreszcie – masowe zbrodnie wojenne znienawidzonej polskiej ludności, których był inspiratorem i zleceniodawcą .
Chciał wolnej Ukrainy, ale opuścił ją, kiedy ta, znalazła się w stalinowskiej niewoli.Zarzucił idee „wyzwolenia”, dla wygodnych, powojennych Niemiec, żyjąc tam pod fałszywym nazwiskiem jako… Polak - Stefan Popiel ( O ironio losu!)
Nie walczył o wolną Ukrainę do ostatniej kropli własnej krwi. Wolał przelać hektolitry cudzej.
Według naszych polskich standardów nie jest to bohater. Nawet nasza młodociana „Inka” wytrwała do końca, w swojej walce o wolną i niepodległą Polskę.
Ci siwowłosi ukraińscy kombatanci UPA, boją się umierać z grzechem dzieciobójstwa na sumieniu i myślą naiwnie, że jak świat uzna Banderę bohaterem to i oni się dokleją do tej lichej i wątpliwej chwały, zamazując dokonane przez siebie zbrodnie na polskiej ludności Wołynia.
....................

Pozdrawiam z nadzieją, że jakoś się to poukłada...

Tak, tłumaczyć. No to ja Ci powiem...

tak:

Kogo oni mają wstawić na pomnik? Może podsuniesz jakiegoś dobrego Ukraińca. Lecz staraj się patrzeć oczami Ukraińca właśnie.
W czasie Rzezi Wołyńskiej Stepan Bandera siedział już od dawna za drutami Sachsenhausen. Więc Ukraińcy jego osobiście nie obarczają winą za mordy dokonane przez szeroko pojmowanych banderowców (tzn. przez banderowców wymyślone i nadzorowane, a dokonane rękoma prostych ukraińskich chłopów i parobków).
Na koniec, Stepan Bandera został zamordowany przez agenta KGB, w dziwny i tajemniczy sposób pistoletem rozpylającym cyjanek potasu.
A dodatkowo, Stepan Bandera, po zajęciu Lwowa w czerwcu 1941, proklamował i utworzył, wprawdzie tylko na 12 dni, zanim Niemcy się nie połapali, pierwsze państwo ukraińskie.

Odpowiedz sobie uczciwie - jesteś rodowitą Ukrainką. Znasz z historii życie Stepana Bandery, dodatkowo jeszcze podkoloryzowane przez ukraińską propagandę - czy wówczas nie czciłabyś go jako bohatera?

Rozumiem twoją gorycz, jako polskiej patriotki. Ale jesteś też przecież chrześcijanką. To stawia ci wymaganie głębszego wglądu w ludzkie stosunki.

Pozdrawiam

Ps. Twoja ironia jest w tak poważnych sprawach nie potrzebna.

portret użytkownika matka trzech córek

Jazgdyni

"Bandera podyktuje co my im robyty, czy ...
pałowaty czy ryzaty, czy byty..." tak śpiewali "chłopci"idąc na rzeź.
Co za różnica: Bandera, Szuchewycz, czy inne "bohatery"? Inaczej rezali?

Jako Ukrainka, zastanowiłabym się nad głosami z Polski, a są bo internet nie zna granic i blokady językowej, poszukałabym prawdy. Jako chrześcijanka zwłaszcza...

U mnie nie doszukasz się nienawiści ani ironii, szybciej może sarkazmu.
Nie jestem ich wrogiem, ale przyjacielem też nie. SZKLANA ŚCIANA POMIĘDZY NAMI.Pomazana krwią...

Pozdrawiam

@M3C

No i widzisz, można się porozumieć, posiadając nieco odmienne poglądy. Dobrze, że nie jesteś zacietrzewiona. Dziękuje.

Ja bym ta szklaną ścianę pomazaną stłukł. Ale tylko dzisiaj i tylko na pewien okres.
W tej chwili robiłbym wszystko, by majdańska rewolucja się udała. Przymykając oczy na czerwono-czarne flagi. Na to przyjdzie czas (i wtedy możemy też przywrócić ta zakrwawioną szybę).
Teraz natomiast, tak samo, jak jeszcze niedawno wspieraliśmy Orbana i braci Węgrów (bardzo ciekawe jest tutaj, że nikt nigdy nie czepia się węgierskich hajduków, którzy za czasów austiacko - węgierskiej monarchii rjezali Polaków, że aż strach), musimy wesprzeć Majdan i Ukraińców. To jedyna słuszna droga w pogmatwanej historii Europy. Jeżeli oni nie zaczną rozwalać pojałtańskiego układu, to my też nigdy nie wyzwolimy się spod jarzma.
Uważam po prostu, ze taka jest dziejowa potrzeba.
Zakopmy więc na chwilę Banderę i Wołyń. On z naszych głów nie zniknie.
Ale wadźmy się o to później, gdy juz powstanie nowa, demokratyczna Ukraina.

Zgoda?

portret użytkownika matka trzech córek

Nie, Jazgdyni

Lubię czyste pole do działania. Już i tak pomogłam im dużo, wspierając dobrym słowem.Czytaj moje ostatnie teksty.

Odnośnie Bandery i jego "krótkiego zaangażowania", to spójrz na ten fragment tekstu dostępnego w sieci, to były dokonania jego ludzi:
"... Pierwsze zbrodnicze działania OUN wymierzone w Polaków przeprowadzano znacznie wcześniej, od dnia napaści niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r., i trwały one aż do października. Uzbrojone grupy ukraińskich nacjonalistów, wyposażone w broń ręczną, maszynową i granaty, dokonywały napaści na niewielkie grupy miejscowej ludności polskiej, na pojedynczych żołnierzy i gru­py żołnierzy Wojska Polskiego, na policjantów. Zabierano im broń, mundury i najczęściej mordowano. W tej działalności uczestniczyli i nacjona­liści, i komuniści ukraińscy.
Jeszcze przed wkroczeniem armii sowieckiej na obszar Wołynia, w pierwszej połowie września 1939 r. Ukraińcy dopuszczali się zabójstw, rabunków i podpalali polskie gospodarstwa, bili i okaleczali swoich polskich sąsiadów. Po 1 września mordowano osadników wojskowych, uciekinierów cywilnych z tere­nów centralnej i zachodniej Polski, właścicieli majątków ziemskich..."

Zanim Banderę aresztowano zdążył jeszcze z Szychewyczem utworzyć "sławny" Nachtigall i pozostawić "wytyczne" bandrowcom, co do tego, jak mają potraktować Polaków.
Na szczęście, historia dziejów jest dzisiaj ogólnodostępna. Choćby w sieci.

Pozdrawiam

@M3C

Gdyby było tak twardo, jak to stawiasz, to nigdy by nie było polityki, a na świecie panowała by nieustająca wojna.

NIE ZAPOMINAJ, ŻE POLSKA BYŁA JEDYNYM (!!!) PODBITYM KRAJEM, KTÓRY NIE WSPÓŁPRACOWAŁ I ŻADNYCH KOLABORANCKICH WOJSK NIE WYSTAWIŁ

Maż taki sam uraz do Norwegów za SS Panzer Division Wiking?

Taki sam jak do SS Galizien?

A dywizje holenderskie, węgierskie , rządy Vichy, itd, itd, itd.

Pzdrawiam

portret użytkownika matka trzech córek

Nie, Jazgdyni

Tamci nie mordowali Polaków korzystając z przychylności Niemców, Sowietów, czy innego czarta.

Odnośnie ukraińskiego mordowania, to uważam, że brakuje w naszym języku słowa, które byłoby w stanie oddać pełnię barbarzyństwa, okrucieństwa i nienawiści, które zawierały się w "mordach."

Jazgdyni, nie przekonasz mnie. W tej sprawie, nie.
Pozdrawiam

8-[

Zawsze jest nie w porę. My czekamy 70 lat i teraz w imię jakiejś ustawki na Majdanie mamy czekać nadal.
Ile, jeśli można wiedzieć?
Kto określi ów czas?

Nawet - ponoć nasz - Sejm wahał się przed uchwaleniem, że to było ludobójstwo, więc przedawnienie może to objąć.
Jestem zaskoczony, bo Lesio nawoływał do tłuczenia termometru, a tu do zakrwawionej szyby, na którą "przyjdzie czas" gdy "majdańska rewolucja się" uda.

Jest wiele takich budujących konkurencji jak: zbieranie rozlanego mleka, sklejanie z kawałków potłuczonej szyby, zbieranie pereł itd.

Wróć Ty wilku morski do takichże opowieści.

@Tadman

Oj dobra, postawcie te szyby dookoła, i siedźcie sobie w środku, jak w klatce. Ja wam będę donosił jedzenie.

Pogrzeby nie będą na koszt firmy.

Ps. A za rozbiory to już się nie boczycie?

Nie odpowiada się pytaniem na (niejedno) pytanie,

tak mnie uczyła pani Matka. Czekam na odpowiedzi.

@Tadman

Gdzie odpowiadam pytaniem na pytanie ??? ;))))

ps. mnie też tak uczono - i pani Matka i srogi Ojciec, oraz ksiądz dobrodziej.

Ps. Tadeusz, ja naprawdę nie nadaję się do tej gry półsłówek.
Napisz wyraźnie, że masz Uraz do Ukrainy, nie zmienisz zdania tak długo, aż przeproszą (kto? Janukowicz, czy tłum na Majdanie) i że historyczne zapiekłości są dla ciebie ważne A do tego czasu nic cię mie obchodzi, co się na Majdanie dzieje. Masz to w d.

portret użytkownika matka trzech córek

Tak z rosyjska zagadujesz Jazgdyni, czy i do mnie się zwracasz?

Nie mam zamiaru zamykać się nigdzie, a co do Twoich "majdanowych zapędów", to musisz mieć na względzie problem, który zaczyna się rysować coraz wyraźniej. Mocniej, niż nakreśliłam go w swojej notce.

Czytaj uważnie i uruchom wyobraźnię, Jazgdyni.

http://www.wykop.pl/ramka/958347/posel-rzadzacej...

Co będzie, jeśli Janukowicz wybierze taki wariant zamiast stanu wyjątkowego?

Czytając, zwróć uwagę na pokusy władz względem mieszkańców Wołynia, których nawet na Sybir chętnie by rodacy przesiedlili. Tak ich "lubią" swoi, a Ty ich zaciekle bronisz...
Pozdrawiam

@M3C

//Tak z rosyjska zagadujesz Jazgdyni// - czy chciałaś mnie obrazić, czy tyko dokuczyć.

Podsyłasz mi link, w którym jakiś kompletnie nieznany poseł, tobie zapewne też nieznany, gada bzdury i dyrdymały.

Gdybysmy rozsyłali za granicę wypowiedzi pana Słomki, czJKMa, to efekt byłby ten sam.

Wniosek jest jeden - Ty nie lubisz Ukrainy, nie lubisz Ukraińców i niewiele Ciebie obchodzi, co się na Majdanie dzieje. Bo nie rozumiesz znaczenia tej już rewolucji. Nawet dla ciebie samej.

Kończę tą dyskusję. Wolę dyskutować z Jadwigą Chmielowską. Przepraszam

Jeżeli oceniasz

Ukraińców po tym,że dwa lata z nimi pracowałeś i twierdzisz,że ich poznałeś to nie poznałeś ich wcale. Znam wielu Ukraińców i na 100 jeden asymiluje się z Polakami. Reszta pomimo, że mieszkają wśród nas chodzą z nami do szkoły, bawią się jako dzieci to nienawiść przekazywana im w stosunku do Polaków zostaje. Ta redaktorka z TVP Stiepan pochodzi z mojej miejscowości i tyle mogę o niej powiedzić ale o sympati do Polski i Polaków ?????.  Wielu z nich po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu opowiada jak to "rezali" i "reazli" by dalej gdyby mogli. Część mojej rodziny też pochodzi z terenów dziś nalężących do Białorusi i znają tą "sympatię" Ukraińców. Tylko nieliczni Ukraińcy przepraszają za mordowanie Polaków i to ci ,którzy nie mordowali. Mordercy w dalszym ciągu nie przepraszaja i nie przeproszą.

@Lupo

Na jakiej podstawie wyciągnąłeś wniosek, że ja piszę o znajomości Ukraińców tylko dlatego, że jeszcze w zeszłym roku z nimi, przez 2 lata pracowałem?
To była moja osobista, nie podmalowana opinia o moich współpracownikach.
Ty mieszkałeś jak rozumiem wśród Ukraińców, wrogich Polsce, najprawdopodobniej nie bez powodu, bo przesiedlonych na Ziemie Zachodnie w ramach Akcji Wisła, albo też mieszkasz blisko ukraińskiej granicy, gdzie dekretem trzech mocarstw, sztucznie oderwano Ukraińców od swoich stron i automatycznie wcielono do Polski.
Mój ród, dobry polski ród pochodzi z terenów, które są teraz wschodnią Ukrainą (a także, później spod Grodna). I fałszem jest, że oni teraz tylko by jeszcze lachów rjezat chcieli. To bzdura. Ukraińcy, którzy byli wokół posiadłości byli przyjaźni i uczynni. Ja mam na to dowody, a ty masz słowa rozgoryczonych przesiedleńców.

Zgodzę się jednak, że jak zawsze - prawda leży po środku.

portret użytkownika Verita

Jazgdyni,

wydawało się żeś poczciwy facet.
Po tym co odpisałeś Kazikowi zmieniam zdanie i przestaję czytać twoje wpisy.Szkoda czasu.

@Verita

Witam

Przykro mi, pomyłka. Poczciwym facetem nigdy nie byłem i nie jestem. Piszę tylko to, co ja uważam za prawdę i mieści się w kanonie wartości chrześcijańskich. Mimo, ze nieraz jest to przykre i bolesne.
Proszę wybaczyć, nigdy nie będę pisał pod publikę i powtarzał stereotypów i ludowych "legend".

Rozumiem, że łatwiej żyć w błogim zakłamaniu niż zmierzyć się ze żrącą prawdą.

Dlatego żegnam

Prowokacja jest dziełem w konkretnym celu

By się do niej przykleiło głupków wielu
Tak też często się staje
Prostak głupkiem zostaje
Analiza daje wyniki właściwe
Powoduje że myślenie jest treściwe
Można przewidzieć przyszłość
Odrzucając na bok złość
Pozdrawiam

@m3c

Nie jestem za Twoją notką, ale za

" SZKLANA ŚCIANA POMIĘDZY NAMI.Pomazana krwią..."

należy się podwójna porcja, bo straszne i poetyckie jednocześnie, i skrótowe a dobrze oddaje relacje między nacjami.

portret użytkownika matka trzech córek

Ta szklana ściana... Tadman...

Dobrze, że rozumiesz moje uczucia.

Pozdrawiam serdecznie

portret użytkownika wilk na kacapy

Nie prawda jest ze Ukraincy oprocz Banadery nie maja innych

Bohaterow narodowych!

Tylko niech mi ktos wytlumaczy dlczego akurat o tego Bandere tak zabiegaj?

Widze juz jak po uzyskaniu niepodleglosci zamiast Leninow, ktore niedawno dopiero rozwalili stawiaja pomniki Banderze.

W kazdym domu ukrainskim w jakim bylem(moze przypadek) mieli Bandere, czy to zdjecie oprawione, czy popiersie ,czy jakas ksiazke.Tak jak Polacy maja Pilsudskiego.

Ukraincoem poprostu ten bandyta pasuje i sie z nim utozsamija!!

W swiadomosci Ukraincow, Polacy to byli okupanci, ktorzy wykorzytywali i niszczyli Ukraincow robiac z nich tylko tania sile niewolnicza na ukradzionej od Ukraincow ziemi.

Moj sasiad Mazepa z rodu wlasnie tych Mazepow - (Iwan Mzepa byl jednych z wielu bohaterow ukrainskich) mimo ze pochodzil z Lwowa i wychowywal sie na lwowskiej ulicy, do smierci mimo ze wypilismy beczke procentowej wody, nie wyzbyl sie przekonania o tym ze Bandera byl ich bohaterem.

Mimo moich argumentow i faktow historycznych pozostal w swoim uporze choc mial wyksztalcenie wyzsze byl nie reformowalny,jedynie musze przyznac ze byl dobrym sasiadem i czlowikeim i tu gdzie mieszkamy lubil Polakow i sie znimi przyjaznil.

Bohaterami, ktorzy mogli by zamiast Bandery byc na piedestale to np.

Jaroslaw Madry
Bohdan Hmielnicki
Taras Szewczenko
Iwan Mazepa

Jest ich wiecej.

Dziwne tylko ze jakos Petlurze nie bardzo chca stawiac pomniki no coz ten wymordowal Zydow, a nie Polakow,(w tym bym widzial tez sprawcow w podzeganiu do gloryfikacji Bandery) choc Petlura dla Ukraincow zajmuje te same miejsce w sercach co Bandera.Wspomne ze tym obojgu bandytom skladal hold Juszczenko.

@Wilk na kacapy

Witaj

Czy ty chciałbyś, żeby Niemcy nam wybierali bohaterów?

Daj sobie z tym spokój. Twój przyjaciel Mazepa, mimo morza wódki, nie dał się tobie przekonać. Pomyśl dlaczego?

A nie pomyślałeś, że historia, której uczą się Ukraińcy jest inna od tej, którą znamy my, Polacy.

Czy fascynował ciebie Marceli Nowotko, o którym się może uczyłeś?
A kiedy dowiedziałeś się o rotmistrzu Pileckim?
Przecież istniał tylko dobroduszny Janusz Korczak.

Miś to był bohater na miarę naszych czasów.