"Służby przyszłości - przyszłość służb" w Klubie Ronina

Kraj

Jak w każdy poniedziałek, w dniu 12.08 mieliśmy w Klubie Ronina /w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie/ Przeglad Tygodnia /o godz 19:00/. Tym razem udział w nim wzięli: Rafał Ziemkiewicz, Cezary Gmyz i Jerzy Jachowicz. Po przegladzie, o godz 20:15 rozpoczęła się debata na temat "Służby przyszłości - przyszłośc służb". Chodziło oczywiście o służby specjalne, n.p. CBA, ABW, a także i o BOR. Udział wzięli w niej ci którzy kierowali służbami za czasów rządu PiS, a mianowicie:

gen Zbigniew Nowek - były szef Agencji Wywiadu
płk Andrzej Pawlikowski - były szef BOR
Bogdan Święczkowski - były szef ABW
płk Grzegorz Małecki - były sekretarz Kolegium ds. Służb
Maciej Wąsik - były zastępca szefa CBA
oraz Ernest Bajda z CBA.

Dyskusje prowadził Cezary Gmyz.

Przegląd Tygodnia miał właściwie charakter przegladu mediów. Zaczął Rafał Ziemkiewicz stwierdzając, że wrócił właśnie z zagranicy i poczuł się jak w epoce "propagandy sukcesu" za Gierka. Wszystkie media mainstreamu mówiły tylko o pociagu Pendolino /"pseudolino", "pindolino"/, który dotarł wreszcie do Polski, a także o tarczy "Krystyna" która przekopała się pod Wisłą na opóżnionej o póltora roku budowie metra w Warszawie. Wydarzenia te usiłowano przedstawić jako nieprawdopodobny sukces.

Potem przypomniano sprawę napaści Oskara W. na Grzegorza Miecugowa i zacytowano wywiad z "Newsweeka" w którym Miecugow zwierzał się, że jakiś facet w barze go zwymyślał, a potem poszedł się kąpać. Miecugow podążył za nim, zabrał mu ubranie i zadzwonił po policję. W efekcie gościowi wlepiono mandat za kąpiel w niedozwolonym miejscu /patrz - / http://spoleczenstwo.newsweek.pl/w-najnowszym--n... //.

Następnie omówiono sondaż pracowni Homo Homini, w którym PiS wyprzedza PO już o 11% i zastanawiano się, co na to Niesiołowski? Nieco poważniejszymi sprawami zajęli się Gmyz i Jachowicz. Jachowicz powiedział o sprawie Skrzypczaka, którą ujawnił "Wprost" / http://www.wprost.pl/ar/412474/Lobbysta-szantazo... /:

"Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony odpowiedzialny za uzbrojenie armii twierdzi, że był szantażowany przez znanego lobbystę. Chodzi o Mieczysława Bulla, który reprezentuje w Polsce interesy izraelskiego Rafaela, jednego z największych koncernów zbrojeniowych. Bull w kwietniu miał straszyć Skrzypczaka, że zostanie zniszczony, jeśli nie wesprze pomysłu kupienia w Rafaelu bezzałogowych wież do Rosomaków. Skrzypczak opisał całą sytuację w doniesieniu, które w maju trafiło do Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Bull twierdzi, że absolutnie nie szantażował wpływowego wiceministra. ".

Jachowicz poinformował też o sprawie zakupu w Izraelu dronów, które nie zostały Polsce dostarczone. Cezary Gmyz mówił o nowelizacji Kodeksu Karnego, z którego zniknąć ma paragraf mówieący o odpowiedzialności karnej za "lżenie konstytucyjnych organów państwa". Rafał Ziemkiewicz zapowiedział, że promocja książki Zychowicza "Obłęd 44" odbędzie się w Traffic Club, prawdopodobnie 20 lub 21 sierpnia.

Przeglad Tygodnia trwał godzinę, a po krótkiej przerwie zaczęła się debata o służbach specjalnych. Cezary Gmyz wyraził żal z powodu nieobecności płk Andrzeja Kowalskiego - były p.o. szefa SKW NLR. Jak stwierdził - "zabraklo wojskowej nogi". Wspomnial potem o Wassermanie, Stasiaku i Szczygle, ktorzy nzgineęli w Smoleńsku, a też zajmowali sie słuzbami specjalnymi. Pierwszejego pytanie nie dotyczylo jednak przyszłości słuzb, tylko roli byłych funkcjonariusz SB i WSI.

Wąsik mówił o tym, ze wielu z nich powróciło do służb po 2007, często jako tzw. "konsultanci". Nowek opisywał jak w swoim czasie pozbywał się ich. Mówiono tez o innych patologiach w rekrutacji do służb. Na kierownicze stanowiska w CBA przyjmowani są policjanci na kilka miesięcy, tylko po to, by mieć potem większą emeryturę. Gmyz mówił też o tzw. "replikantach", czyli wywodzących się z "resortu" ludziach powielających metody pracy rodem z PRL. Płk. Pawlikowski oświadczył, iz BOR nalezałoby rozwiazać i stworzyć od podstaw zupełnie nową służbę.

Najwięcej miejsca w dyskusji poświęcono jednak planowanym przez MSW i premiera zmianom w słuzbach. Maja one polegać m.in. na zastąpieniu Kolegium d.s. Służb Specjalnych, Komitetem d.s. Bezpieczeństwa Państwa. Oba ciała maja teoretycznie charakter doradczy. Przewodniczącym Kolegium był premier, a w jego skład wchodzili szefowie służb. Premier i ministrowie mogli przydzielać im zadania.

Przewodniczacym Komitetu ma być szef kancelarii premiera, a w jej skład ma wchodzić pięciu ministrów, bez szefow służb. Wyglada na to, iż mają one same wyznaczać sobie zadania. Mozna też przypuszczać, ze Tusk chce odsunac od siebie odpowiedzialność za działania służb.

Najbardziej ostro wypowiedział sie na ten temat Święczkowski. Uważa on, że Tusk systematycznie i celowo niszczy instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo i obronność państwa. Najpierw prokuraturę, potem armię, a teraz służby specjalne. Jeden z uczestników debaty zaproponował utworzenie urzędu miistra d.s. słuzb specjalnych, który byłby koordynatorem ich działalności.

Cezary Gmyz przypomniał prezydencki projekt /autorstwa gen. Kozieja/, zakładający skupienie całej władzy nad słuzbami w jednym ręku /w domyśle - w ręku prezydenta/. Gmyz stwierdził, że taki projekt jest poważnym zagrożeniem dla wolności obywatelskich.

Cała debata trwała półtorej godziny, a potem było jeszcze kilka krótkich pytań z sali, tak, że spotkanie zakończyło się po 22:05. Przysluchiwało mu się ponad sto osób. Bylo ono transmitowane przez Niepoprawneradio.pl oraz filmowane przez dwie kamery, w tym przez Blogpress.pl . Będzie więc dostępne w sieci.

Na zakończenie Józef Orzeł zapowiedział, że 9 grudnia 2013 w Klubie Ronina będzie spotkanie z Antonim Macierewiczem poświęcone służbom specjalnym, a za tydzień, 19.08 wyświetlone zostaną dwa filmy o Powstaniu Warszawskim.

10
Średnio: 10 (1 głos)