Wg ukraińskich standardów, to Tusk i Pawlak siedzieliby dłużej niż Timoszenko

Gospodarka

Prezes NIK - Krzysztof Kwiatkowski poprosił ministra i wicepremiera gospodarki o upublicznienie instukcji negocjacyjnej w sprawie konktraktu gazowego z Gazpromem. Odpowiedź była odmowna.

Ten kompromitujacy Polskę rządzoną przez koalicję PO - PSL podpisał wicepremier Pawlak, ale oczywiscie zgodnie z ustaleniami na szczeblu rządowym. Wszyscy doskonale wiemy, kto w tym rządzie decyduje. Oczywiscie - jest się czego wstydzić, jest parę spraw ogromnej wagi, które powinny być wyjaśnione. Zgoda Polski na najwyższą cenę jaką w Europie Polska płaci za gaz (Bodaj Mołdawia płaci więcej, ale są to nieporównywalne wielkości dostaw) - nie da się wytłumaczyc w racjonalnyuch kategoriach. Dodatkowy aspekt sprawy polega na tym, iż Polska leży bliżej dostawcy niż odbiorcy z zachodniej Europy (odpadają koszty tranzytu).

Przede wszystkim - nie było potrzeby podpisywania kontraktu na zwiększenie ilości dostarczanego gazu ponieważ obowiazywał tzw. Kontrakt Jamalski. Zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce w ostatnich latach utrzymuje się na
poziomie około 13,5 mld m3
. Popyt na gaz zaspakajany jest dzięki wydobyciu krajowemu
w wysokości około 4 mld m³ (co stanowi około 30 % zapotrzebowania krajowego),
importowi z kierunku wschodniego z Federacji Rosyjskiej (około 7 mld m3
w roku 2008 r.),
importowi z kierunku wschodniego z krajów Azji Centralnej realizowanego przez
RosUkrEnego AG (około 2,5 mld m
3
w roku 2008 r.) oraz dostawom
wewwnątrzwspólnotowym z Niemiec i Czech (około 0,9 mld m3
).
Dostawy gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej realizowane są przez PGNiG S.A. na
podstawie Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji
Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25
sierpnia 1993 r., (zwanego dalej: „Porozumieniem z 1993 r.”) zmienionego Protokołami
sporządzonymi dnia 18 lutego 1995 r. (zwanym dalej: „Protokołem z 1995 r.”) i dnia 12
lutego 2003 r. (zwanym dalej: „Protokołem Dodatkowym z 2003 r.”) oraz długoterminowego
kontraktu handlowego, który na podstawie powyższego porozumienia zawarły w dniu 25
września 1996 r. PGNiG S.A. i OOO Gazprom Eksport (tzw.: kontrakt jamalski). Kontrakt
ten obowiązuje do dnia 31 grudnia 2022 r. Dostawy gazu, zgodnie z omawianym kontraktem
miały być realizowane w następujących wielkościach i terminach:
- 2010-2014 (corocznie) – 8,00 mld m³ (wg. norm rosyjskich GOST),
- 2015-2022 (corocznie) – 9,00 mld m³ (wg. norm rosyjskich GOST).
Dostawy realizowane przez PGNiG S.A. na podstawie kontraktu jamalskiego
uzupełniane były dostawami na podstawie kontraktu średnioterminowego, tj. umowy
sprzedaży gazu zawartej w dniu 17 listopada 2006 r. z RosUkrEnergo AG (50 % udziałów
w spółce posiada Gazprom) obowiązującej formalnie do dnia 1 stycznia 2010 r.
z możliwością przedłużenia okresu dostaw do dnia 1 stycznia 2012 r. Spółka ta realizowała
dostawy do Polski w ilości około 2,5 mld m3
na rok (w latach 2007-2008). Umowa z tym dostawcą opiewała do 2010 roku z możliwościa przedłużenia o 2 lata - po 2,5 mld. m3 gazu wg europejskich cen: http://www.bankier.pl/wiadomosc/PGNIG-PGNiG-podp...

RosUkrEnergo przestał dostarczać gaz (pod wpływem przemożnego udziałowca - Gazpromu) i pomimo wezwań nie wywiazywał sie z umowy. Rosja (Gazprom) zadecydował o bezpośrednich dostawach gazu do Polski (z pominieciem RosUkrEnergo, który chyba został przekształcony, czy rozwiązany). Ewentualne dostawy brakujacych ilości gazu przez inne ukraińskie firmy były uzależnione od strony rosyjskiej, który takiej zgody odmawiał.

Właśnie konieczność zbilansowania polskich potrzeb gazowych była pretekstem do sformułowania i podpisania nowego gazowego kontraktu. Temu bezczelnemu żądaniu ze strony Gazpromu - rząd PDT nie umiał, albo nie chciał się przeciwstawić. Wicepremier Pawlak - kiedy był premierem - został publicznie zbesztany przez premiera Czarnomyrdina za jakieś przepychanki z ruskimi handlarkami na warszawskim dworcu (można zrozumieć jego tchórzostwo), wsławił się teraz powiedzonkiem, że jak nie podpiszemy gazowego kontraktu, to zamiast gazem - bedziemy palic gazetami.

Nowy kontrakt nie musiał być wcale podpisywany; kontrakt jamalski wraz z uzupełnieniem 2,5 mld. m3 i z wydobyciem krajowym znakomicie wystarczał przy założeniu pewnej dyscypliny w zużyciu, pewnej intensyfikacji wydobycia krajowego i pewnych zabiegów o uzupełniające dostawy od strony Niemiec (była tylko koniecznoć drobnych inwestycji rurociągowych. Oczywiście - ktoś powie, ale właśnie nie było owych dostaw via Ukraina. Było zerwanie umowy z winy Gazpromu i mając rurociąg Jamal biegnący przez polskie terytorium, którym płynie na zachód gaz Gazpromu - każdy rząd, którego kierownictwo ma cojones - nie miałby wątpliwości co należy robić.

Sprawa następna - PDT objął rządy w 2007 roku - była wybrana lokalizacja i rozpisany przetarg na wykonawcę gazoportu w Świnoujściu, kontrakt gazowy został ostatecznie podpisany na początku 2010r. - Tusk miał prawie 4 lata na uruchomienie tej strategicznej inwestycji. Na świecie są przypadki wybudowania terminala gazowego w dwa lata. Premier Tusk po objeciu władzy włączył wsteczny bieg dla tego przedsiewzięcia; po trzech latach ogłosił tryumfalnie, ze "już" został wyłoniony wykonawca, po upływie dalszych 6 m-cy - został wmurowany kamien węgielny i Tusk osobiście zawiesił ordery. Planowany konieć inwestycji, to czerwiec 2014 - już wiadomo o półrocznym poslizgu, potem będzie czas rozruchu - PGNiG zrobi wszystko, by sprawę opóżnić, gdyż w przypadku tańszego gazu skroplonego - będzie generalna wsypa. Dla polskiej racji stanu, to z chwilą objecia rządów premier Tusk i wicepremier Pawlak powinni rozbić namiot na budowie w Świnoujściu i na zmianę czuwać nad ekspresowym wybudowaniu terminala, który mógłby nas całkowicie uniezależnić od Moskwy. Eugeniusz Kwiatkowski potrafił w ciagu rokun i dwóch miesięcy wybudować hutę i wyprodukować pierwszą armatę (od wbicia łopaty w leśnym terenie - była to Huta Stalowa Wola - zakład metalurgiczny o najwyższym światowym poziomie w metalurgii).

Była także równoległa koncepcja zainstalowania pływajacego terminala w Gdańsku, to działajace juz w świecie rozwiazania - taki pływający gazoport jest dwa razy tańszy, ajego instalacja dwa razy szybszaod stacjonarnego.

Osobnym zagadnieniem są karygodne zaniedbania w dziedzinie wydobycia gazu łupkowego. Straty z tego tytułu - prof. Orion-Jedrysek ocenia na setki miliardów, a sekularnie na bilion...

Cóż - takich mamy premierów, na jakich zasłużyliśmy, a raczej takich, których bezmyślnie wybraliście (przepraszam za tę drugą, nie pierwszą osobę - ale ja nigdy na nich nie dałem kreski - krzyżyka).

10
Średnio: 10 (6 votes)
portret użytkownika wilk na kacapy

To co piszesz tylko potwierdza moje stwierdzenie ze Polski

faktycznie nie ma nie mowiac juz o homosowietikusach amiszkajacych kraine prywislanska na bylym terytorium polskim.

Kraj jest pod okupacja prawie bez przerwy od 39roku i nie ma co sie oszukiwac ze nim rzadza Polacy,tu rzadzi okupant i jego agentura z tym ze czesc terytorjum jest podzielona na wplywy i czerpanie zyskow.Udzial w dojeniu baranow maja kacapy, jewreje i szwaby ktorzy sie dogaduja za placami Polakow.

Wedlug standardow chinskich to ta bande by ustawiona na stadionie i publicznie by z kalacha rozwalono strzalem w leb.

Orliki by zmienily w calej Polsce kolor murawy na czerwony, gdyby tak poprosic Chinczykow zeby wprowadzily swoj wymiar sprawiedliwosci chociaz na miesiac,dal bym im kontrakt laczony, budowa drug i chinskie sady z plutonem egzekucyjnym raz dwa by znalezli winnego ktory ich w bambuko zaladowal ostatnim razem.

Re: Wg ukraińskich standardów, to Tusk i Pawlak siedzieliby dłuż

Ulubionym "argumentem" rządu jest zwalenie winy na min . Jasinskiego z PIS. Wprawdzie: W 2006 roku minister Wojciech Jasiński zaakceptował umowę zawierającą niekorzystną formułę cenową, a jej konsekwencje są przeogromne - mówił w rozmowie z "Super Expressem" były szef resortu Mikołaj Budzanowski (41 l.). Chodzi o wieloletni kontrakt z Rosjanami na dostawę gazu do Polski. Jasiński wyraził na niego zgodę bez dokładnego zapoznania się z jego zapisami. "Ze względu na ograniczony czas do wyrażenia opinii, MSP nie miało możliwości analizy przekazanego projektu Umowy. Niemniej (...) wyrażam zgodę na zawarcie Umowy" - można przeczytać w piśmie z 15 listopada 2006 roku, podpisanym przez Jasińskiego, które publikujemy obok. Następstwem pośpiechu i braku szczegółowej analizy skutków liczącego ok. 1000 stron kontraktu było zaakceptowanie 10-procentowej podwyżki cen gazu podyktowanej przez Rosjan.

Sprawiło to, że Polska płaci obecnie dużo więcej niż nasi zachodni sąsiedzi. I choć szczegóły kontraktów gazowych objęte są tajemnicą, to szacuje się, że PGNiG płaci Gazpromowi obecnie ponad 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych surowca. Firmy z Niemiec, Francji, Włoch czy Austrii mają dużo niżższe stawki. Natomiast z wyliczeń MSP wynika, że do 2022 r., czyli końca obowiązywania niekorzystnych zapisów, wszyscy polscy odbiorcy gazu zapłacą przynajmniej o około 18 mld złotych więcej! Budzanowski chce jednak wszelkimi metodami walczyć o obniżkę! - Cena, którą płacimy Rosjanom, jest za wysoka. Dlatego pozwaliśmy Gazprom przed Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie - mówi. Jeśli jego decyzja będzie po myśli Polski, ceny gazu mogą spaść o około 10 proc.

Sam Jasiński odpiera jednak wszelkie zarzuty pod swoim adresem. - To sprawa polityczna. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Po pierwsze Rosjanie nie pozostawili nam innego wyjścia niż podpisanie tej umowy. Po drugie z treścią umowy zapoznałem się na tyle, na ile pozwoliła na to ograniczona ilość czasu - wyjaśnia "Super Expressowi" były minister. Obecnie sprawę kontraktu gazowego prześwietla Najwyższa Izba Kontroli. Raport z jej prac będzie znany dopiero na jesieni.

Mikołaj Budzanowski (41 l.), minister skarbu: Przepłacamy miliardy złotych

- Minister Skarbu z PiS zaakceptował umowę zawierającą niekorzystną formułę cenową, a jej konsekwencje są przeogromne. Zapisy umowy powodują, że za gaz przepłacamy kilka miliardów zł rocznie. Były minister powinien zostać rozliczony za sposób podjęcia tej decyzji. Nie wczytując się w dokument, wyraził zgodę na jego podpisanie.

Taka to "argumentacja" PO; rzeczywiście Jasiński zgodził się na taką formułę cenową jaką żądał Gazprom ! ale od 2006 r można już dawno było zaskarżyć zastosowaną przez Gazprom formułę cenową , ktora jak się okazuje różnicuje ceny dla różnych odbiorców prowadząc do dyskryminacji odbiorców. Atem brednią jest twierdzenie, że to wina Jasińskiego albowiem od 2007 r, rządzi PDT i jakoś do dziś PGNiG nie zaskarżyło Gazpromu do Komisji arbitrażowej a ponadto :
- nie odzyskało od Gazpromu tzw. "dopłat właścicielskich " do przesyłu rosyjskiego gazu przez Polskę do Niemiec, a ktore to dopłaty wnosił PGNiG, a Gazprom nie, co doprowadziło prawie do bankructwa EuRoPol Gazu SA!
- zaległosci w opłatach za przesył od Gazpromu
w zamian za rezygnację z tych roszczeń (a były to miliardy złotych, część nawet potwierdził moskiewski sąd) dostał PDT obniżkę o 10 % ale bez dokonania zmiany niekorzystnej formuły cenowej zawartej w umowie, co skutkuje tym, że do dziś dnia i na przyszłośc Polska mimo, że leży bliżej Rosji płaci Gazpromowi za gaz znacznie więcej niż Niemcy!!!.

Zatem, to nie wina Jasinskiego, albowiem owa obniżka cen kosztowała PGNiG zgodę na budowę przez Europol Gaz Sa pieremyczki z Białorusi przez Bieszczady na Słowację , ktora zarzyna Ukrainę i Janukowicza. To zasługa PDT, a nie "robota" Jasińskiego/.