Lista zdrajców i czy ksiądz może być skarbem regionu - na marginesie święta 3 Maja w Polsce powiatowej

Kraj

Zaabsorbowani "wielką polityką", nie zauważamy Polski prawdziwej, to jest tej powiatowej, gdzie korupcja, nepotyzm, niekompetencja (głównie rządzącego przy pomocy OSP PSL-u)osiągnęły niewyobrażalne rozmiary.

Na tak zwanej prowincji trudno być opozycjonistą wobec panujących układów choćby z tej prostej przyczyny, iż można albo stracić pracę, albo jej nie znaleźć z powodu wszechmocy wójta czy starosty.

Tu i ówdzie pojawiają się lokalne inicjatywy, które biją głową w mur i starają się zmieniać polska rzeczywistość powiatową. W północno-wschodniej części Małopolski leży jeden z najmniejszych powiatów w naszym kraju - powiat dąbrowski, zwany "zagłębiem polonijnym". Od wielu lat uciekają stąd za granicę młodzi ludzie w poszukiwaniu pracy.

W powiecie dąbrowskim, zwanym także Powiślem Dąbrowskim jest największe w Małopolsce bezrobocie, najniższe wynagrodzenia, najgorsze szkoły i od niedawna bardzo wysoka przestępczość. Od lat rządzi lub współrządzi tu PSL, gdyż teren to typowo wiejski, a potęga Pawlakowego OSP duża.

Od pewnego czasu działa tu jednak niezależne pismo i portal "Prawdę mówiąc", wydawane przez lokalnego przedsiębiorcę, który poszedł na wojnę z lokalnymi układami. Także od pewnego czasu stolica Powiśla - Dąbrowa Tarnowska ma niezwykłego księdza proboszcza - Stanisława Cyrana, który - nie upolityczniając wcale kazania - potrafi powiedzieć prawdę o ocenie katastrofy smoleńskiej czy też o tym, co to naprawdę jest patriotyzm. Tak też było 3 maja, gdy do kościoła przyszły lokalne władze i usłyszały, że patriotą nie jest ten, kto w czasie święta majowego niesie czerwony balonik, lecz ten, kto potrafi się zachować, jak np. rotmistrz Pilecki.

Na samych uroczystych obchodach 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, z oficjalnego tłumu wyłamał się także poseł PiS-u Michał Wojtkiewicz i zaczął mówić o zdrajcach, którzy zaprzepaścili to, co dawała nam Konstytucja 3 Maja. Co więcej, wręczył staroście i eurodeputowanemu publicznie broszurę na temat korzyści majątkowych targowiczan, wspominając o dzisiejszych zdrajcach narodu polskiego.

Ktoś mógłbym wzruszyć ramionami i powiedzieć, a co to takiego wielkiego, gdy ksiądz na mszy mówi o Pileckim czy też poseł w czasie oficjalnych uroczystości mówi o zdrajcach. W małym, powiatowym miasteczku to wielka sprawa, gdyż od 20 lat ludzie tu milczą, przyjmują z pokorą panowanie nieudaczników, którzy doprowadzili ten region do upadku ekonomiczno-kulturowego.

Tutaj można obejrzeć relację filmową z dąbrowskiego święta 3 Maja oraz kazanie księdza Cyrana i przemówienie posła Wojtkiewicza (nie wiem jeszcze, jak można "włożyć" bezpośredni link do filmu na You Tube?) -

http://www.youtube.com/watch?v=JPjQgeFFkR4

10
Średnio: 10 (10 votes)

jak dodać zdjęcia i film

www.marekciesielczyk.com
Usiłowałem dodać zdjęcia do wpisu, ale bezskutecznie zarówno jako grafika jaki i załącznik. Czy można "wkleić" bezpośrednio link - klatkę z filmu z you tube?

Panie Marku

Laczy nas jedno obaj jestesmy z Tarnowa i obaj reprezentujemy
prawice.
Znam Pana od wielu lat lecz ostatnio widzielismy sie ponad 10 lat temu.
Teraz to dziela nas tys.kilometrow ale jednocza poglady.
Pozdrawiam

Szkoda,

że głos niezbyt wyrażny. Wiec trudno wysluchać.

JESTEM ZACHWYCONA KAZANIEM

ale równiez jego odbiorem przez Wiernych.
Nie zginie Kraj!

"Przyjaciele" zewnętrzni i wewnętrzni

Wiedzą że bez Boga i Kościoła Polski nie można sobie wyobrazić.

Wspaniałe obchody!

Niesamowite, świetnie zorganizowane i, co tu kryć, bardzo wzruszające. Naprawdę się wzruszyłam.
Warszawa powinna się uczyć, jak obchodzić taką rocznicę - oczywiście mam tu na myśli warszawskie obchody oficjalne.
Kazanie wspaniałe, więcej takich kapłanów.
Piękna młodzież, to bardzo budujące.