Przyczyny Biedy

Gospodarka

Dlaczego politycy unikają wzmianki o tym jak ognia? Dlaczego milczą media? Dlaczego zapytywani ekonomiści nabierają wody w usta lub bezczelnie kłamią? Dlaczego w szkołach o tym ani słowa? Podam fakty - przemyśl je i sprawdź.

O tym, że "pieniądze szczęścia nie dają" słyszał chyba każdy. Znacznie mniej osób rozumie, że źródłem i podstawą bogactwa są dobra materialne, ale nie pieniądze. Ujmując rzecz prosto – bez produkcji i usług pieniądz byłby pozbawiony wszelkiej wartości a co za tym idzie – jakiegokolwiek sensu istnienia. O ile można sobie wyobrazić cywilizację pozbawioną pieniądza a produkującą wiele rozmaitych towarów i prowadzącą handel wymienny, o tyle zupełną abstrakcją jest taka, która nie posiada żadnej gospodarki ale ma pieniądze. Dochodzimy tu do konkluzji, że pieniądze same z siebie są jedynie symbolem wartości dóbr, które reprezentują.

Aby zrozumieć ogrom niesprawiedliwości jakiemu jesteśmy nieustannie poddawani, najpierw wyobraźmy sobie idealną społeczność. Dla uproszczenia, niech to będzie kilka osób. Te kilka osób produkuje towary i świadczy sobie usługi opierając wszystko o handel wymienny. Zrozumiałe jest, że szybko zapragną tą wymianę usprawnić. Przecież szewc, nie będzie wiecznie płacił butami budowniczemu, kiedy tamten potrzebuje chleba. Społeczność szybko wymyśla pieniądze, wytwarza je i rozprowadza pomiędzy siebie. To obraz idealny i być może w jakimś lepszym świecie tak właśnie jest.

Jak na ironię to co dzieje się na naszym, "nie wiele" odbiega od powyższego. Szkopuł tkwi w słowie "rozprowadza". Wspomniana idealna społeczność zwyczajnie dzieli gotówkę rozdając równo pomiędzy siebie, płacąc jednocześnie za poniesiony trud i materiały temu, kto ją wytworzył. Dalej pieniądze krążą wśród ludzi według potrzeb i wykonanej pracy. Ustalają się ceny. Jeśli zanotują wzrost PKB o np. 10% – to aby utrzymać je (ceny) na tym samym poziomie, zwyczajnie drukują dodatkowe 10% pieniędzy i znów rozdzielają równo pomiędzy siebie. W ten sposób będą bezpieczni od deflacji i inflacji. Nikt nie jest uprzywilejowany ani krzywdzony. Kto pracuje ten ma. Kto nie pracuje, ten szybko wyda swoją działkę na rzecz pracującego. Pieniędzy nie brak, więc i popyt dopisuje. To bardzo uproszczona idea emisji pieniądza opartej o parytet gospodarczy.

Jak wyglądałaby ta sama społeczność w obecnych warunkach w Polsce? Oto zlecono by druk pieniądza jednemu z obywateli, który będzie pełnił funkcję rządu. Ten polecenie przekazuje kolejnemu (NBP). Po wydrukowaniu, pieniądze pożyczane są następnemu (Banki komercyjne) i przy okazji obciążane odsetkami. Teraz banki komercyjne pożyczają pieniądze społeczeństwu, dokładając kolejne odsetki. Tym sposobem społeczeństwo – jedyny w tej grupie posiadacz faktycznego bogactwa i właściciel pieniędzy – nie otrzyma swojej własności nigdy. W tej sytuacji, nie istnieje żaden sposób na zaistnienie wymiany handlowej bez zadłużania narodu. Tak więc obywatele stają się dłużnikami pasożytów, które nie posiadają niczego i niczego nie produkują. Takie pieniądze nie powinny być nigdy zaakceptowane, a oszuści, należycie obici i przegnani. Ponieważ jednak ludzie przyjęli własne pieniądze jako dług, "impreza" dopiero się rozkręca.

Natychmiast uwidacznia się pierwszy efekt tego procederu. Jeśli przyjmiemy, że NBP wydrukował na potrzeby społeczeństwa 100 monet i pożyczył je bankom komercyjnym na 10% to oczywiste jest, że banki obciążą je jeszcze większą lichwą. Niech to będzie 20%. Należy teraz zadać sobie pytanie: Jeśli wszystkie 100 monet zostanie już "rozprowadzone", to ile społeczeństwo będzie musiało oddać? Tak, 120. Ale skąd ma wziąć 120 monet, jeśli istnieje tylko 100? Nawet jeśli oddane zostanie wszystko, czyli 100 monet, ciągle będzie brakowało dwudziestu! Ten problem jest podstawą dalszych przekrętów i kolejnym źródłem biedy, oraz być może tematem następnych artykułów.


Zdaję sobie sprawę ze słabości tego tekstu, ale popełniłem go na potrzeby innego audytorium. Nie został opublikowany ponieważ dostałem tam bana. Priorytetem było zaciekawienie i utrzymanie uwagi czytelnika. Efektem są, jak mi się wydaje skróty, urywane myśli, porzucone wątki. Postanowiłem jednak zostawić jak jest i poczekać na Wasze opinie.

10
Średnio: 10 (10 votes)

Bieda -następstwem nie ścigania - w celu nie osądzania ...

Bieda -następstwem nie ścigania - w celu nie osądzania - rzeczy pospolitych = niezrównoważonych przestępsTW urzędniczych…

Lichwą żerują – jakoby dobrodzieje - genów tajnych genDer (Die Das) - rzuceni na cel - pasożyci nie wyżyci - lądujący na pastwisku - pastwienia się na łatwoWiernych Samodochodzących Tubylcach...

Pasażerach bankochodów, bankoDochodów , bankomatów itp. – bankOwych (matacTW) lichawych „państw”…

„Państw” zużytych wewnętrznie - nadużywaniem wewnętrznych „urzędników państwowych”

-narzędzi bio"logicznych" - używanych do nikczemnych, zdradzieckich celów antyTubylczych i antypaństwowych …

Jakoby systemy obu płciom płacą – opłacalnością celów umownych...

O przychodzie Klientów przychodzących - czy Wy Państwo - o zysku państwa marzycie (?) przy wyzysku inteligencji stosowanej do oszukiwania - miast poszukiwania przyczyn ideo”logicznego” marnotrawsTWa…?

Nie MYślicie i nie Planujecie (?) "racjonalnego" plamienia - dalszego życia na planecie…

- PLANecie (BO,ŻE-jak) WYJĄtkowych motywów i przymiotów CZASoWnika - życiodajności...

i niestety rzeczy pospolitej - związanej wewnętrzną sprzedajnością - urzędniczej woli - niewoli …

Pozdrawiam +10.

Słusznie Pan zauważył...

Słusznie Pan zauważył: całe społeczeństwo ma prawo do zrealizowania sukcesu gospodarczego (wzrost PKB)

http://niepoprawni.pl/blog/897/kreacja-pieniadza...

Witam :)

Problem z tą tematyką jest chyba taki, że jej złożoność niemal uniemożliwia przejrzyste jej omawianie. Postanowiłem upraszczać wszystko aż do przesady. Proszę więc o możliwie częste komentowanie moich ewentualnych wpisów. Również nie jestem ekonomistą. Nie jestem też dziennikarzem, więc każda konstruktywna uwaga jest dla mnie na wagę złota.

Pozdrawiam :)

Pan Autor

Swietna publikacja !

1. Panstwo bez wlasnego przemyslu jest skazane na zaglade. Dlaczego o tym w Polsce sie nie mowi ? Jak panstwa, ktore dobrze znam: Niemcy, Austria, Szwajcaria budowaly , modernizowaly i restrukturyzowaly przemysl, moge wiele historii opowiedziec. Dlaczego Polacy tego nie robili i nie robia ? Nie chcieli sie napracowac - oddac w cudze rece, albo zlikwidowac - tak sie gospodaruje nad Wisla. Przemysl w Polsce likwidowali i likwiduja SAMI Polacy, mozna to latwo udowodnic, a spoleczenstwu wciska sie propagande, ze robia to "ci inni", wrogowie Polski, glowmie EU i Niemcy. Propaganda jest coraz ostrzejsza, nawet na portalach, a szkalowanie jest karalne - przypominam  !

2. Przepisy prawne, podatkowe, prawo bankowe w Polsce powinny byc takie, jak w Europie Zach.

3. W krajach demokratycznych i dobrze rozwinietych szanuje sie i popiera wlasne, rodzime przedsiebiorstwa. W Polsce NIE ! Szczytem sukcesu jest praca w zagranicznej firmie, czesto niewiadomego pochodzenia, bo na podstawie jakich kryteriow wpuszczani sa do Polski tzw. inwestorzy zagraniczni ?

Pozdrawiam Autora

Dziękuję :)

To miód na moje skołatane serce. W takim razie postaram się utrzymać ten styl.

PS
Wystarczy zwyczajne "Karzeł" :)
Pozdrawiam :)

Daf - w odpowiedzi na :

1. Panstwo bez wlasnego przemyslu jest skazane na zaglade. Dlaczego o tym w Polsce sie nie mowi ? Jak panstwa, ktore dobrze znam: Niemcy, Austria, Szwajcaria budowaly , modernizowaly i restrukturyzowaly przemysl, moge wiele historii opowiedziec. Dlaczego Polacy tego nie robili i nie robia ? Nie chcieli sie napracowac - oddac w cudze rece, albo zlikwidowac - tak sie gospodaruje nad Wisla. Przemysl w Polsce likwidowali i likwiduja SAMI Polacy, mozna to latwo udowodnic, a spoleczenstwu wciska sie propagande, ze robia to "ci inni", wrogowie Polski, glowmie EU i Niemcy.(...)"

Coś zacytuję :
"(...) W sumie od początku roku do końca listopada upadło 868 przedsiębiorstw, podczas gdy w 2012 roku w tym samym czasie 860. (...)"

1. To jest ponad 1720 firm za ostatnie 2 lata. Polskich firm w Polsce. Kto je stworzył, Duch św. czy Polacy ??? Zatem nieprawdą jest co piszesz, że Polacy nic nie tworzą.

2. Te ponad 1720 firm zbankrutowało. Czyli - nie zamknęli ich właściciele na swoje widzimisię, a coś/ktoś te firmy zniszczyło, nie dawało szans na ich rozwój, rozbudowę, modernizację.

Pytanie 1.- CO/KTO i jakimi środkami doprowadził do upadku tych 1728 je3dnostek gospodarczych ?

Pytanie 2. - KTO likwiduje w Polsce przemysł, rozprzedaje go - czy zwykły obywatel Kowalski, Malinowska, Nowak są w stanie to zrobić ? Czy np.stocznie padły przez nich czy przez rządy rządów...

Pytanie 3. - KTO w Polsce sprzedaje przedsiębiorstwa, zakłady, dobrze prosperujące, przynoszące dochód ?
Czy ci sami zwyczajni Kowalski, Malinowska, Nowak ?

Pytanie 4. - Czy wiesz co to jest POLSKA RACJA STANU? Ty chyba uważasz, że oba rządy Tuska stoją na straży polskiej racji stanu i tylko Polakom nie chce się pracować to likwidują przemysł.

Piszesz jeszcze:
"3. W krajach demokratycznych i dobrze rozwinietych szanuje sie i popiera wlasne, rodzime przedsiebiorstwa. W Polsce NIE ! "

Czyli w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech, Grecji gdzie wszystko się sypie jak w Polsce, również nie popierają własnej, rodzimej przedsiębiorczości ? No wybacz, ale koń by się uśmiał - rozwalili specjalnie, celowo, w tym Polska też, swoje gospodarki by być dziś na skraju bankructwa bo fajno być bankrutem, no nie ?

Bardziej odlotowej i antypolskiej wypowiedzi tutaj dawno nie było.

Ty polskojęzyczna to może i jesteś ale polska na pewno nie !

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artyku...

contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

@contessa

Jak to dobrze mieć Cię po swojej stronie droga Contesso :)

Ps
Znowu smarknąłem sobie do kawy przez Twojego "człowieka z pierdla". :)

Zapluty Karzeł...

Hihihihi ! To już epopeja, odsłon nie mogę doliczyć. ;);)
Masz lepiej od moich znajomych cudzoziemców, oni jak im wyjaśniam kto to jest Wałęsa to się ksztuszą z wrażenia. Tak go dobrze towarzysze zalegendowali "na export", że potem muszę ich cucić. Gdyby nie znali mnie tyle lat to by nie uwierzyli.
Tę legendę trzeba dementować. Koniecznie !

Pozdrawiam prawie świątecznie.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

dzięki Contesso :)

...właśnie miałem się odnieść do śmiesznego komentarza Daf..ubiegłaś mnie w tym perfekcyjnie...to nie Polacy nie umią gospodarzyć, Polacy umią perfekcyjnie...to niemiecki okupant pod płaszczykiem wspólnoty EU i namiestników w Polsce działających rozwalają resztki polskiej przedsiebiorczości...jakby pani Daf przyjechała do Polski, to by nie umiała się odnaleźć na ulicy...bo już przechrzciła się na niemiecki ordnung...tacy nie zrozumieją sytuacji w Polsce i absolutnie nie powinni się wypowiadać w tej dziedzinie...niech koczują w Raichu na zmywakach, lub na zmianach pampersów niemieckich seniorów...hawghk... ...pozdrawiam niepoprawnie

@ trybeus 22.grudnia 2013 17:59

Prosze przeczytac jeszcze raz moj komentarz. Bede bardzo zoboiazana, za unikanie atakow ad persona. Ja wiem o czym pisze, juz raz odpowiedzalam Panu (wczoraj) rzeczowo na Pana bluzgi.

Ja nie koczuje na zmywaku - prowadze wlasne powazne przedsiebiorstwo i ciesze sie szacunkiem mojego otoczenia.

Z taka mentalnoscia jak Panska to czeka Was rola, jaka wam kiedys wyznaczyl Hitler - durna sila robocza. Z bolem serca obserwuje tutaj Polakow - wynajmujacych sie do najciezszych robot na czarno za pare groszy a Polki  - do sprzatania.

Gdyby byl Pan madry, to by sie Pan zainteresowal, jak budowali Niemcy , Austriacy, Szwajcarzy swoj przemysl. To samo mozna bylo robic w Polsce, a nie czekac az przedsiebiorstwo padnie i obarczac wina "tych innych" - NIKZ WAM NIC nie da. EU przekazalo do Polski  2007 - 2013 69 miliarow Euro. Co sie z tymi pieniedzmi stalo ?

jakie ad persona...???

...ad persona to by było, jakbyś się paniusiu podpisywała z imienia i nazwiska...na razie jesteś tylko DAF ...to taka niemiecka ciężarówka k'woli ścisłości:))

..prowadzę przedsiębiorstwo ...tylko z moim polskim kapitałem i wiem jakie kłody rzucane są nam, polskim przedsiebiorcom...ale to są kłody rzucane przez urzędników państwowych, którzy strasznie przejęli się rolą i wchodzą do rzyci niemieckim korporacjom, a polskie firmy sekują...nic nie wiesz o Polsce, za bardzo się zakorzeniłaś w tym niemieckim "raju"...pozdrawiam niepoprawnie

Mądrzysz

się pan panie trybeus!. DAF to produkt holenderski. Czy to Niemcy rozwiązują nasze zakłady? Podpowiem panu ,że gdyby nie współpracował mój mały zakład z Niemcami to już kilka lat temu poszlibyśmy z torbami a wraz z nami ponad trzydzieści osób pesonelu. Pan nie jest tu jedynym ,który całe zło widzi w Niemcach. Lepiej niech się pan przypatrzy temu co robi polski rząd. Bo to właśnie on robi tą rozperduchę nie stawiając na polski przemysł i gospodarkę tylko cały czas podstawia kłody.

@ lupo 22.grudnia 2013 - 19:36

Ja nie jestem "produktem holenderskim" jestem czlowiekiem z krwi i kosci, zyjacym od wielu lat w Eur.Zach. Znam bardzo dobrze tut. prawo podatkowe i przepisy dot, zakladania i prowadzenia przedsiebiorstw i dlatego od dawna pisze na roznych blogach, ze te prawo i przepisy nalezy wprowadzic w Polsce. Tem wymadrzajacy sie i niegrzeczny trybeus wie wszystko lepiej - opisalam mu wczoraj, jak te systemy funkcjonuja.Ale on dalej swoje....

Jestem przekonana, ze gdyby prawo podatkowe i przepisy dot, zakladania i prowadzenia przedsiebiorstw byly tw Polsce takie jak tutaj, to Polacy by bardzo szybko stali sie zamozni, a panstwo polskie by mialo podatki.

Znam Niemcy i inne kraje Zach.Europy. Glupota i bezczelnoscia jest szukac u nich winy, za sytuacje w Polsce. To rzad ma obowiazek stworzyc obywatelowi takie warunki (przepisy, organizacja administracji panstwoej) zeby ten obywatel mogl godnie i spokojnie pracowac.

Niemcy to madry i pracowity narod, wielu Polakow znalazlo tam dobre warunki zycia. Moja firma wspolpracuje tez z niemieckimi przedsiebiorstwami.

Dziekuje Panie lupo za madry komentarz i pozdrawiam.

Daf - Polsce nie potrzeba cudzych przepisów ! Polsce potrzeba

rządu, dla którego Polska i polska racja stanu będzie sprawą i celem nadrzędnym, a wtedy i przepisy będą pod nią konstruowane co wyjdzie tylko na dobre.
Teraz Polska jest głównie działką, na której ma się żyć dobrze złodziejom, ich kolesiom i głównie ich jewropejskim pryncypałom.

Jak Ty taka jewropejka jesteś i EUniatka to nie boisz się, że Tusk gdy mu Makrela znajdzie robotę w Brukseli to i resztę państw europejskich puści z torbami tak jak Polskę ? Co by wszystkim dobrze się żyło...
Znaczy się wyżej wymienionym.
Poza tym tylko ślepy nie widzi, że Niemcy Makreli dążą do pełnej hegemonii w Europie. Gdyby było inaczej Makrela nie byłaby kanclerzem kolejną kadencję...

Nie odpowiedziałaś mi też na pytania, takie trudne są ? Czy po prostu - odpowiadając zgodnie z polską rzeczywistością straciłabyś rację bytu na wymądrzanie się....

contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

taaa...

..polski rząd, jest niepolski...a panu "gratuluję" współpracy z niemcami...jestem pewien, że mieszka pan na zachodzie kraju...to widać słychać i czuć...bo tak tylko wypowiadają się Polacy z tamtych terenów, którzy widzą zbawienie polskiej gospodarki w niemcach...będę musiał chyba powielić moje notki z NE, bo chyba bardziej na tym WSIowym portalu zajarzyli ten gospodarczy patriotyzm niż na tym podobno patriotycznym portalu...piszę podobno, bo widzę, że jeszcze się tutaj wałęsają kosmopolici, dla których Ojczyzna jest tylko źródłem dochodów...Ojczyzna to odpowiedzialność, to Matka, która czasem "popija" i krzyczy na swoje dzieci...ale to cały czas nasza Matka, taką musimy ją kochać, jaka jest...

..sztuką jest teraz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce tylko ze stricte polskim kapitałem...wielką sztuką...pozdrawiam niepoprawnie

@ trybeus 22 grudnia 2013 - 18:39

Powtarzam: wczoraj w odpowiedzi na Panskie bluzgi napisalam Panu detalicznie, n/t prawa podatkowego, przepisow dot, zakladania i prowadzenia przedsiebiorstw.

Nic Pan nie rozumie, potrafi Pan sie wymadrzac, klody pod nogi to rzucasz Pan sobie sam - wlasnie takim zachowaniem. "Co wim, to wim"  Mamusia zapomniala wychowac a Bozia nie dala rozumu.Teraz w Polsce w pewnych kregach kulturowych jest moda zwalania powodu wszystkich nieszczesc na EU i Niemcy.

bla bla bla

...że tylko zapytam...ma pani za męża niemca ??? jeśli tak , to nie mam więcej pytań :))) pozdrawiam niepoprawnie

To jest antypolski komentarz, Trybeusie !

Takie coś to by tylko NIEPOLAK albo ktoś na poziomie Niesiołowskiego spreparował czyli wazeliniarz Tuska, Makreli i Brukseli...

A co do tych na zmywakach, i zmieniaczy pampersów jak piszesz... Ty wiesz ilu porządnych ludzi wyjechało z Polski by te prace wykonywać na poniewierce?
Jak czytam takie dafowskie teksty, szkalujące Polaków to mnie krew ognista zalewa. Kto jest ze 3 lata na NP.PL to zna "tfurczość" Daf. Znów wróciła by tryskać "jewropejską erudycją".
Pozdrawiam prawie świątecznie.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

zgadza się, contesso, to jest antypolska wypowiedź

Tak samo jak i ta wypowiedź:

"Ojczyzne wolna to macie od 24 lat - i co z ta wolnoscia zrobiliscie ? Siedzicie, narzekacie, krytykujecie wszystko - a najtragiczniejsze to te Wasze przyjazdy tutaj do pracy."

Jak i ta:

"A liczne relacje Polakow, ktorzy tu byli jako Gastarbeiterzy, bez znajomosci jezyka i dlatego tez bez mozliwosci prawidlowej oceny sytuacji - sa NIEPRAWDZIWE.."

Małe próbki Jewropejskiej tfórczości.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Contessa & Lotna

..dopadł Was Troll Zgłoszeniowy..:)) he he he
..chyba duch dixiego wałęsa się po tym portalu :)))))))))

Lotna & Trybeus

W listopadzie założyłam bloga na Naszeblogi.pl...
Dostaję komentarze typu masz szczęście, że Daf jeszcze do ciebie nie trafiła bo zacznie cię "wychowywać" itd. (to można sprawdzić)... Nie komentuję ich bo po co jak mam własne wrażenia z Jej tfurczości na NP z przed 2 i 3 lat, a że się pokrywają z komentarzami tych, których mam podstawę uważać za
Jak mnie oflagowała to trudno, jak mi dadzą karę to też trudno, "odsiedzę" swoje. Tylko, że ja antypolskich komentarzy ani na NP.PL, ani nigdzie nie piszę, nie widzę też bym zrobiła sobie jakąś wycieczkę personalną względem niej, nie użyłam żadnych epitetów.
Ja też mieszkam poza Polską furę lat bo 40, ale nic nie było w stanie mnie ani odpolszczyć, ani zjewropeizować.
"Uniwersytety" też mam, nawet dwa, co ja mówię - tsy bo dwa + specjalizacja na trzecim, gdzieś tam w Europie ale nie widzę by się z tym obnosić i epatować.

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

i tak trzymaj :))

...zdecydowanie tak trzymaj...zaraz widać patriotę, choćby na obczyźnie...Ojczyzny się nie zapomina, Ojczyzna płynie w naszej krwi..ale jak kto woli iść na łatwiznę (daf), to tak się później pitoli, jak potłuczony...pozdrawiam niepoprawnie

Re: i tak trzymaj :))

Oczywiście !!!

A odpowiedzi dla mnie jak nie ma tak nie ma, a liczyłam na odpowiedzi człowieka światłego, wykształconego, erudyty, fachowca i w ogóle człowieka sukcesu ale chyba za odpowiedź był kubełek czerwonej farby, hihihiihi...

Prawie świątecznie pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

hej...witaj

A czytałeś gazetkę Michael ? Tam jest takie fajne opowiadanko o tym jak cwaniak chciał wyryglować pozostałych...ja to skopiowałem na swój blog...dla potomnych :))pozdrawiam niepoprawnie

http://trybeus.prawynurt.pl/rozne/inne-tematy/li...

Witaj Trybeusie :)

Tak, znam działalność "Michaela" i to dosyć dobrze. Publikował też dosyć przystępny opis działania Kredytu Społecznego. Można by rzec - klasyka tematu. Niestety, jest to lektura raczej tylko dla najbardziej dociekliwych. Zamierzam to kontynuować w sposób łatwiej przyswajalny.

To dla mnie znakomita wiadomość, że promowałeś ten tekst, że zagadnienie nie jest tak obce Polakom jak myślałem.

PS
Przy okazji dziękuję za filmik, który mi podesłałeś. Postać Pana Kluski jest mi znana chyba od samego początku, ale filmu wcześniej nie widziałem.

Pozdrawiam :)

bardzo dobrze :))

..że chcesz to redagować w sposób bardziej przyswajalny, bo trafi do większej liczby ludzi, ja sam jestem zwolennikiem prostego języka i prostych działań...

...najlepsze podejście do kredytów i pożyczania miał św. Tomasz..był bezpardonowy w tej dziedzinie, gdyby dzisiaj żył zepsułby niektórym te lichwiarskie geszefty...jeszcze jeden link, już ostani, żeby nie uznano, że spamuję, ale jest to ważny temat, bo tłumaczy dzisiejszą biedę w Polsce, a bieda będzie się pogłębiać...wraz z licytacjami nieruchomości..ludziska powinni się w końcu obudzić, że ich własnośc jest w perfidny sposób wydzierana...pozdr R.

http://trybeus.prawynurt.pl/rozne/inne-tematy/li...

O! Dzięki :)

Tego mi było trzeba. Więcej źródeł św. Tomasza z Akwinu. Aż sobie skopiowałem. Zawsze zaskakuje mnie trafność i jego upór w tym stanowisku, bazujący jak mi się zdaje na samej moralności.