Budyń78's blog

Wersja do wydruku

List do Niepoprawnych

Ogłoszenie

Drodzy Niepoprawni, piszący, czytający i komentujący Po ponad pięciu latach kończy się nasza przygoda z portalem Niepoprawni.pl.  czytaj dalej »

8.17021
Średnio: 8.2 (47 votes)

Polska RAZem

Kraj

Jeśli ktoś nie śledził uważnie rozterek politycznych i towarzyskich pana Rafała, to faktycznie mógł się wczoraj zdziwić. Ale popatrzcie państwo – 10 kwietnia 2010 to już ponad trzy lata temu, emocje – tak ładnie opisane w „Zgredzie” - dawno zapomniane, a życie toczy się dalej.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (17 votes)

Wiadomość (prawie) prywatna

Idee

Jako skromny uczestnik portalu Niepoprawni.pl, który czasami coś tam jeszcze robi, a kiedyś zakładał ten portal razem z kilkoma innymi kolegami, którzy dziś - tak się składa - mają różne wizje portalu, chciałbym napisać kilka słów.  czytaj dalej »

8.88235
Średnio: 8.9 (34 głosy)

Z Seawolfem po morzach świata

Kultura

„Dziennik pokładowy” to zbiór podróżniczych wpisów naszego nieżyjącego kolegi Seawolfa z lat 2010 – 2011”. Lektura sama w sobie bardzo ciekawa, tym ciekawsza, im pewniej czuł się bloger, było nie było, polityczny, w pisaniu o swoich morskich wyprawach.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (9 votes)

Węgierska książka o "Orlętach Lwowskich"

Historia

W 95 rocznicę obrony Lwowa, wydawnictwo M postanowiło przypomnieć przedwojenną powieść dla młodzieży „Orlęta Lwowskie”. Co ciekawe, napisaną przez Węgra i na Węgrzech wydaną.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (4 głosy)

Przy okazji Ukrainy

Świat

Muszę przyznać, że dotąd nie śledziłem zbyt uważnie sytuacji na Ukrainie. Raz dałem się już nabrać na spacery pod ambasadę, by posłuchać, jak młodzieżówka zdychającej UW w celu wsparcia sąsiadów skanduje „Ma-zo-wiec-ki”. Niemniej, skoro robi się ciekawie, warto zadać sobie kilka pytań.  czytaj dalej »

9.66667
Średnio: 9.7 (6 votes)

Powtórka z rozrywki 2013

Kraj

W okolicach 2004 roku do kilku sygnałów, zapowiadających gwałtowną zmianę na scenie politycznej, doszły te płynące z radia, TV i internetu – niespecjalnie nawet ukryte – w piosenkach.  czytaj dalej »

8.75
Średnio: 8.8 (4 głosy)

Głosy ofiar, "Głosy" poety

Kultura

To będzie krótka recenzja niewielkiego rozmiarem tomiku… „Głosy” Jana Polkowskiego to 18 wierszy na tyluż stronach, poprzedzielanych zdjęciami Marysi Gąseckiej.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (3 głosy)

Czytając Salazara w 2013 roku...

Idee

Wydawnictwo Prohibita wznowiło wydany w Polsce jeszcze przed II WŚ zbiór przemówień Antonio Salazara, wieloletniego portugalskiego przywódcy. Po kilkudziesięciu latach są lekturą miejscami fascynującą, choć nie sposób uciec przed mieszanymi uczuciami.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (3 głosy)

Jesienna porcja wzruszeń

Kraj

Ilu to wzruszeń dostarczają mi politycy, co do których stosunek mam, delikatnie rzecz ujmując, chłodny.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (8 votes)

Inspiro, zakupy i dylemat etyczny

Kraj

Patrzę sobie na niewątpliwe sukcesy niemiłościwie nami rządzących w dziedzinie drogich zakupów. Dreamliner, od razu do naprawy. Pendolino, pozbawione najważniejszych zalet, za to kompatybilne z polską lokomotywą, które wciąga je na dworzec, a teraz Inspiro, które pozazdrościło tęczy.  czytaj dalej »

9.1
Średnio: 9.1 (10 votes)

Piotr Semka i zagadka Wałęsy

Kraj

W kwestiach polityki bieżącej nie jestem przesadnym fanem publicystyki Piotra Semki. Tym pozytywniej zaskoczyła mnie jego książka „Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy”, nie wiem, czy nie najlepsza z dostępnych na ten temat pozycji.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (10 votes)

O przemocy estetycznej, apelach i listach

Kraj

Chciałem poczekać, „aż emocje już opadną, jak po wielkiej bitwie kurz”, jednak dwie, zupełnie różne sprawy zmuszają mnie do napisania w końcu czegoś na temat konsekwencji marszu 11 listopada. Pierwsza z nich to pomysły na nową, słuszną ideowo tęczę, druga – list części środowisk lewicowych.  czytaj dalej »

9.18182
Średnio: 9.2 (11 votes)

"Dzielne Polki" - książka nie tylko na dziś

Ogłoszenie

„Dzielne Polki” Ewy i Bogumiła Liszewskich to zbiór notek biograficznych, poświęconych kobietom – a często bardzo młodym dziewczynom – które zapisały się na kartach naszej historii. Od Joanny Żubr i Emilii Plater, do Anny Walentynowicz.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (1 głos)

Drzyjcie się głośniej!

Kraj

Ostatni raz z posłem Niesiołowskim zdarzyło mi się zgodzić chyba przy okazji jego bardzo krytycznej analizy Platformy Obywatelskiej, wiele, wiele lat temu. Jest więc czymś wyjątkowym, gdy mogę podpisać się pod jego słowami, które padają teraz, w 2013 roku.  czytaj dalej »

9.75
Średnio: 9.8 (16 votes)

"Patrz, jedzą Howarda"

Kraj

Poseł Wipler zrobił sporo, by stracić do niego zaufanie i nie mówię tu o ostatniej sytuacji. Niemniej warto obejrzeć sobie wywiad, jaki z posłem przeprowadził naczelny SE Sławomir Jastrzębowski.  czytaj dalej »

9.92308
Średnio: 9.9 (13 votes)

Strumień światła na historię kościoła

Historia

„Ciemne postacie w historii kościoła” to lektura niesamowicie wciągająca, choć opatrzona ryzykownym tytułem. Jeśli ktoś spodziewa się bowiem kolejnej porcji paradokumentalnej antykościelnej propagandy, może się nieźle zdziwić. Ale tym bardziej powinien poczytać.  czytaj dalej »

9.5
Średnio: 9.5 (8 votes)

Biedny katolik czyta list episkopatu, wspominając premiera Mazowieckiego

Kraj

Nie urodziłem się dziś ani wczoraj. Naprawdę potrafię zrozumieć, że niektórzy dążą do uproszczonej oceny zdarzeń i ludzi, że zależy im, by było miło i przyjemnie, nie chcą wiedzieć lub pamiętać za dużo. Ale gdy tak zachowuje się episkopat, to jakoś mniej mam w sobie wyrozumiałości.  czytaj dalej »

9.5
Średnio: 9.5 (18 votes)

Obłęd 2013

Historia

Gdy zaproponowano mi napisanie recenzji zbiorku tekstów „Obłęd 1944 czy 2013”, uprzedziłem, że tym razem raczej pochwał z mojej strony nie będzie. Zbiór polemik z Zychowiczem i polemik z polemikami z Zychowiczem musiał chwilę poczekać. Gdyby nie jego niewielki rozmiar, pewnie czekałby dalej.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (2 głosy)

Nagrody i inne dobre wiadomości

Kraj

Chciałem napisać o wielkim sukcesie TV Republika, jakim jest znalezienie się w ofercie UPC. Tej samej UPC, dzięki której w trakcie pisania tego krótkiego tekstu z pięć lub więcej razy zerwie mi się połączenie z internetem.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (3 głosy)

Malowany Berek

Kultura

Dziś trudno uwierzyć, że Matka Kurka kilka lat temu jeszcze był najostrzejszą klawiaturą antypisowskiej blogosfery. Potem zmienił się rząd, jeszcze później prezydent gdzieś leciał i wszystko się zmieniło. Matka Kurka również. Ostatnio najczęściej słyszymy o nim w kontekście kolejnych procesów, ale nie powinna umknąć nam też wydana niedawno książka.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (9 votes)

Żrąca substancja

Kraj

Sprawa oblania Wojewódzkiego tajemniczą substancją wydaje się być bardzo mocno dęta. Jeśli to miało odwrócić uwagę od drugiej konferencji smoleńskiej, a przy okazji przysporzyć stronie mainstreamowej nowego męczennika, można tylko wzruszyć ramionami.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (15 votes)

Warszawa - Włocławek - Warszawa

Kraj

O pośle Hofmanie pisałem już kilka lat temu, nawet doczekałem się nieoficjalnego cynku, że pana posła zmartwiło niezrozumienie ze strony „pisowskiego betonu”, które odczuł po lekturze jednego z moich wpisów. Chwilowo starczy. Tymczasem coraz ciekawiej w Warszawie po referendum, a we Włocławku – przed.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (5 votes)

Książka, którą każdy konserwatysta musi znać

Idee

Ponad rok temu pisałem na Niepoprawnych o „Dziesięciu książkach, które zepsuły świat” Benjamina Wikera. Dziś przyszła pora na pozycję od tamtej jeszcze ważniejszą i lepiej napisaną – „Dziesięć książek, które każdy konserwatysta musi znać, oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska”.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (1 głos)

Warszawa - mała stabilizacja?

Kraj

Dwa dni po referendum kolejna poważna wtopa. Firma remontowa zamyka słynna już z korków Trasę Toruńską, ulica się blokuje, ludzie klną. Miasto nic nie wie. Symboliczne, tyle, że przecież nie pierwszy. Dzisiejsi mieszkańcy Warszawy symbole mają w… No, nie widzą ich w każdym razie.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (6 votes)

Minuta ciszy (wyborczej)

Kraj

Korzystając z chwili ciszy (khe, khe) pozwolę sobie na jedną, krótką refleksję.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (7 votes)

Bretania. Bez prawa powrotu

Kraj

W siedzibie SDP na Foksal, a przy współudziale Stowarzyszenia i Kongresu Mediów Niezależnych odbyło się dziś w Warszawie spotkanie z Ewą Kubasiewicz-Houee, które miałem zaszczyt i przyjemność poprowadzić. Ewa Kubasiewicz została w stanie wojennym skazana najwyższym, wydanym wówczas wyrokiem na 10 lat więzienia.  czytaj dalej »

9.875
Średnio: 9.9 (8 votes)

Zaopiekujmy się Platformą

Kraj

Dwie wiadomości z Warszawy. Ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz przeznaczy 64 tysiące złotych na renowację niezbyt lubianej przez mieszkańców tęczy na Pl. Zbawiciela. Sama HGW została zaś wybrana szefową warszawskiej Platformy.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (11 votes)

"Nie jadę/nie lecę na referendum"

Kraj

Ech, krakowscy artyści… Najpierw jedni śpiewają, żeby im do Krakowa nie przenosić stolicy, a potem inni czują się w obowiązku i deklarują, że nie będą głosować w referendum. Warszawskim.  czytaj dalej »

9.9375
Średnio: 9.9 (16 votes)

[książka]"Ten straszny polski patriotyzm" braci Wareckich

Idee

„Ten straszny polski patriotyzm” to kolejna, trzecia już po „Wodzie z mózgu” i „Pożeraczach mózgu” poradnikowo-publicystyczna książka Marka i Wojciecha Wareckich, która ukazała się nakładem Frondy. I też z całej trójki najbardziej przekonująca.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (5 votes)
Syndicate content