Marek Jastrząb's blog

Wersja do wydruku

H. Balzak: Ewelina

Kultura

Jego prywatny, domowy rynsztunek, to habit, strój przywdziewany do przymusowej, regularnej, rzemieślniczej pracy, codzienny ubiór służący skupieniu nad tworzonym tekstem.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (1 głos)

H. Balzak: Stracone złudzenia

Kultura

Paryska wycieczka Lucjana Chardon de Rubempré, (bohatera powieści „Wielki człowiek z prowincji w Paryżu”), jest podróżą Balzaka.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (1 głos)

H. Balzak: Cierpliwość i wyczekiwanie

Kultura

„Ludwik Lambert”, to jego curriculum vitae.  czytaj dalej »

0

Szara strefa literatury

Kultura

Nie łudźmy się: większość pisarzy odwala robotę na czarno. Począwszy od publikowania tekstów za Bóg zapłać, a skończywszy na wydawaniu książek własnym przemysłem.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (1 głos)

Spowiedź Kombatanta

Blog

- Powiem panu, że przed kataklizmem nazywałem się Lenin.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (2 głosy)

Realne iluzje Honoriusza Balzaka - Przymiarka

Kultura

Z rodzinnych narad i przesadnych kalkulacji wynika, że Honoriusz jest najbardziej obiecującym kandydatem do odbioru Literackich Wawrzynów Złotego Cielca, jedzie więc do Paryża po aplauzy.  czytaj dalej »

0

Literatura zyskowna

Blog

Już Jan Kochanowski napisał:

"Teraz jak w pieniądzach ludzie smak poczuli Cnota i przystojeństwo do kąta się tuli"  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (1 głos)

PONOWOCZESNE ŻYCIE NA TRANZYSTORACH

Blog

Tak, świat się zmienia, a my razem z nim. Inne są nasze sposoby na opisywanie rzeczywistości, środki zapisu.  czytaj dalej »

9
Średnio: 9 (2 głosy)

Realne iluzje Honoriusza Balzaka - MUZA

Kultura

Początki: nie ma swojej Celesty opisującej mu wielkopańskie narowy, chusteczki, trykoty, okulary kupowane na tuziny i zamówione do domu kameralne kwartety.  czytaj dalej »

0

Realne iluzje Honoriusza Balzaka

Kultura

Zamieszki są z początku buntem zrodzonym ze społecznego niezadowolenia. Buntem kierowanym przez ludzi prawych, o czystych rękach i szlachetnych intencjach. Zrywem obywatelskiej desperacji.  czytaj dalej »

9.5
Średnio: 9.5 (2 głosy)

Szkic

Kultura

W dzień siada przy ławie. Na ławie sterczy korytko z papu i termos z lurą. Nieruchomy, odrętwiały, wegetuje w ciemnej, kiszkowatej rupieciarni. Ława stoi przed oknem wybałuszonym na park.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (3 głosy)

Cena bycia i posiadania

Kultura

Kiedy byłem mały, rodzice zabierali mnie do teatru. Miałem wtedy siedem lat, a przedstawienia należały do nudziarstw dla dużych.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (6 votes)

Szczęśliwego, normalnego Roku!

Kultura  czytaj dalej »
10
Średnio: 10 (8 votes)

Demograficzna absurdałka

Kultura

Jak doniosły statystyki, wszystkie miasta, wsie i wysypiska na jednym z możliwych wszechświatów okazały się (nagle i bez ostrzeżenia) nadmiernie zagracone zbędnym narodem.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (1 głos)

WYBORY

Blog

Ostatnio krążą dziwne i anarchistyczne plotki o tym, jakoby nasza Ziemia nie jest już ani trochę płaska, w co nikt z nas nie może uwierzyć.  czytaj dalej »

0

DWA ŚWIATY

Blog

W czasach połowy ubiegłego wieku, gdy przydarzyło mi się nieszczęście ze swoimi narodzinami, otoczenie było szarobure i parciane.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (2 głosy)

KRYTYK

Humor i satyra  czytaj dalej »
8.2
Średnio: 8.2 (5 votes)

ŻYCZĘ SOBIE, ŻYCZĘ WAM

Blog  czytaj dalej »
10
Średnio: 10 (1 głos)

ŚWIĄTECZNE REFLEKSJE

Kultura

W dni szczególne przybywamy z odległych stron.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (1 głos)

Intelektualne kopyto

Blog

Mamy atomowe sposoby na wesolutkie górą nasi, powiodły się nam eksterminacyjne obozy i odfajkowaliśmy palący problem ludobójstwa.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (2 głosy)

Dzisiaj mam urlop

Humor i satyra

Jestem już w wieku cokolwiek znoszonym i jako zdewastowany pierdziel mam okrutną sapkę, wszędzie łupie mnie bez miłosierdzia, a rozmaitych kolek zliczyć nie mogę; wszystko we mnie kwęka, pos  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (3 głosy)

Czaty, blogi i forumy

Kultura

Uchodziłem za książkowego mola. Wertowałem wszystko, co wydrukowano. Nie przepuściłem żadnego teksu. Nawet mandaty i miłosne liściki od urzędników, sylabizowałem bez wytchnienia.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (3 głosy)

Komentarze

Kultura

Pisuję na rozmaitych forach literackich i często zdarza mi się publikować ten sam tekst.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (5 votes)

Duchowa wyżerka

Kultura  czytaj dalej »
8.75
Średnio: 8.8 (4 głosy)

Wykwintny zapach stęchlizny

Kultura

Drogi panie naiwny!  czytaj dalej »

7.66667
Średnio: 7.7 (3 głosy)

MY

Blog

Delikatność, subtelność, honor, są to pojęcia zabytkowe, odległe od skrzeczącej rzeczywistości; po wielu trudach związanych z likwidacją ustrojowej nędzy, powróciliśmy do punktu wyjścia  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (5 votes)

Zbędnologia

Blog

Staraniem entuzjastów „Wiedzy Chodnikowej” powstała na naszym wydawniczym rynku nowa, lecz już sensacyjna oficyna. Nazywa się ona Biblioteka Problemów Niepotrzebnych.  czytaj dalej »

0

Adwokaci diabła

Blog

Pierwszą czynnością niemowlaka jest macanie zewnętrznego świata. Zbieranie wiadomości o najbliższym otoczeniu.  czytaj dalej »

0

"Ino im się nie chce chcieć"

Blog

Pewnik: nie cała współczesna pisanina jest beznadziejna. Są powieści, wiersze, opowiadania zadające kłam uproszczonym wyrokom, tyle że mało ich: giną przysypane gniotami.  czytaj dalej »

10
Średnio: 10 (1 głos)

Horror

Blog

Ma koszmarny sen: znienacka dowiaduje się, że jest zdrowy. Czuje się obrabowany, zdradzony, zdezorientowany, albowiem zwędzono mu męczeństwo i nie ma na co narzekać.  czytaj dalej »

0
Syndicate content