Oceny

portret użytkownika Gawrion

Do czego służą Oceny? Do oceniania ;)

Oceniać można wpisy w blogu, polecanki oraz obrazki. Opcja ta dostępna jest od rangi młodszego komentatora. Trzeba więc zdobyć 50 punktów. Wyjątkiem jest ranga blogera - może on oceniać zawartość niezależnie od ilości posiadanych punktów. Oceniamy za pomocą graficznej skali lub poprzez formularz (dla przeglądarek nieobsługujących skryptów java). dostępnych pod treścią wpisów. Skala posiada dziesięć stopni i znajduje się pod treścią ocenianej zawartości. Możliwość oceny zawartości dostępna jest w pełnym widoku tej zawartości - czyli zasadniczo dopiero po przeczytaniu.

Co dają oceny? Najważniejszą zaletą, o której myśleliśmy tworząc oceny, jest możliwość wpływania przez czynnych użytkowników na promocję zawartości. Najwyżej oceniane wpisy, obrazki, polecanki pojawiają się w bloku eksponowanym na głównej stronie serwisu. Dostępne są także strony ze wszystkimi ocenianymi zawartościami ułożonymi wg kryterium ocen. Chcieliśmy więc oddać władzę redagowania części strony głównej w ręce użytkowników, blogerów, dla których tworzymy ten portal.

Jak oceniać? Proponowałbym oceniać wg kilku kryteriów. Poza tak oczywistymi, jak stylistyka, forma, koncept, warto myśleć o ocenach w kategoriach narzędzia dającego możliwość projektowania strony głównej oraz dzielenia wpisów ze względu na ważność. Możemy więc w ten sposób także demonstrować poparcie dla określonych spraw wzbudzając zainteresowanie tematem innych użytkowników. Oceniajmy prawdziwie - tak jak czujemy - czasami warto dać słabszą ocenę faktycznie słabszym wpisom, by pokazać wagę i wyższość tych lepszych. Nikt nie ma możliwości podglądać wartości naszych ocen - jest to nasza prywatna sprawa jak oceniamy zawartości.

Średnia ocen dla danej zawartości, ilość ocen oraz "Twoja ocena", wyświetlane są w zajawkach oraz w pełnych widokach. Pamiętajmy, że oceniać można tylko w pełnym widoku zawartości. Za każdą ocenę dostajemy 1 punkt, przy czym maksymalna ilość punktów za ocenianie, zdobyta w jednym dniu, nie może przekroczyć 15 punktów.